Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W Kielcach uczczono pamięć ofiar zbrodni katyńskiej

0
Podziel się:

Złożeniem kwiatów w miejscach pamięci, apelem poległych i odprawieniem mszy
świętej oddano we wtorek w Kielcach hołd 22 tysiącom ofiar zbrodni katyńskiej - Polaków
rozstrzelanych przed 70 laty na polecenie najwyższych władz sowieckich.

Złożeniem kwiatów w miejscach pamięci, apelem poległych i odprawieniem mszy świętej oddano we wtorek w Kielcach hołd 22 tysiącom ofiar zbrodni katyńskiej - Polaków rozstrzelanych przed 70 laty na polecenie najwyższych władz sowieckich.

Pod tablicami upamiętniającymi ofiary Katynia, Tweru, Charkowa i innych sowieckich miejsc kaźni, w obchodzonym 13 kwietnia dniu ich pamięci, kwiaty złożyli m.in. przedstawiciele władz wojewódzkich, żołnierze Armii Krajowej i młodzież szkolna. Żołnierze i funkcjonariusze Policji Państwowej zaciągnęli warty honorowe.

W mszy św. koncelebrowanej w kieleckiej bazylice katedralnej uczestniczyły kompanie honorowe wojska i policji, poczty sztandarowe stowarzyszeń: Kielecka Rodzina Katyńska oraz Rodzina Policyjna 1939, szkół, a ponadto kombatanci, delegacje władz samorządowych, organizacji społecznych, harcerze i mieszkańcy Kielc.

Przewodniczący celebrze proboszcz parafii garnizonowej ks. płk Adam Prus odczytał homilię biskupa polowego Wojska Polskiego gen. Tadeusza Płoskiego, która z powodu jego śmierci w katastrofie prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem nie została wygłoszona w sobotę na rocznicowej uroczystości w Katyniu.

Jak napisał bp Płoski, na naszej historii w XX wieku zaważyły dwa okrutne systemy - faszyzm, którego symbolem jest Oświęcim (Auschwitz), i stalinizm, którego symbolem jest Katyń. "Kaci totalitaryzmu zabijali ludzi, niszczyli ich niezależnie od pochodzenia, rasy, religii. Zbrodnie ludobójstwa państwa totalitarnego nie mogą być w żaden sposób usprawiedliwione" - podkreślił hierarcha.

Po liturgii, uczestnicy patriotyczno-religijnej uroczystości przeszli - przy dźwiękach werbli - na Skwer Pamięci Ofiar Katynia, gdzie odbył się apel poległych. Następnie pochód udał się pod Pomnik Katyński na Cmentarzu Partyzanckim, a stamtąd pod Pomnik Sybiraków na Cmentarzu Starym. W obu tych miejscach zapalono znicze i złożono kwiaty.

Zbrodnia katyńska została dokonana na chronionych prawem międzynarodowym jeńcach wojennych, wziętych do niewoli przez Armię Radziecką po jej agresji na Polskę 17 września 1939 roku, oraz na cywilach aresztowanych przez NKWD. Najliczniejszą grupę ofiar stanowiła inteligencja. Przez 50 lat prawda o tej zbrodni była ukrywana i zakłamywana przez sowieckich i polskich komunistów.(PAP)

mch/ hes/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)