Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W komisjach sejmowych podsumowanie cyfryzacji telewizji

0
Podziel się:

19 programów telewizyjnych w zasięgu 99 proc. Polaków - to rezultat
zakończonej właśnie cyfryzacji telewizji. Podsumował ją w czwartek w Sejmie szef MAC Michał Boni. O
jak najszybsze uruchomienie TV Trwam na multipleksie i kolejną koncesję na kanał dla dzieci
apelowali posłowie PiS.

*19 programów telewizyjnych w zasięgu 99 proc. Polaków - to rezultat zakończonej właśnie cyfryzacji telewizji. Podsumował ją w czwartek w Sejmie szef MAC Michał Boni. O jak najszybsze uruchomienie TV Trwam na multipleksie i kolejną koncesję na kanał dla dzieci apelowali posłowie PiS. *

"Mamy trzy multipleksy zawierające więcej programów lepszej jakości zarówno nadawców publicznych, jak i komercyjnych" - mówił na czwartkowym posiedzeniu sejmowej komisji kultury i środków przekazu minister administracji i cyfryzacji Michał Boni.

Według niego na telewizję naziemną będzie się decydować coraz więcej użytkowników np. telewizji kablowej, ponieważ oferta cyfrowej telewizji naziemnej zawiera więcej kanałów za niższą cenę (chodzi o opłatę abonamentową). Jak szacuje minister, wkrótce liczba widzów korzystających wyłącznie z telewizji naziemnej może wzrosnąć z 30 do 40 proc.

Boni podkreślił, że na cyfryzacji telewizji skorzystali także nadawcy komercyjni nadający dotychczas w ramach naziemnej telewizji cyfrowej. "Te telewizje komercyjne, które miewały do tej pory ok. 50 proc. pokrycia, dzięki temu działaniu uzyskały dostęp do szerokiej publiczności. Nie miałem co prawda wrażenia, aby np. TVN w jakikolwiek sposób zauważył to działanie publiczne" - zaznaczył szef MAC.

Przełączanie sygnału telewizji analogowej na cyfrowy rozpoczęło się w listopadzie 2012 r. Do 23 lipca br. w ramach siedmiu etapów cyfryzacji zainstalowano 195 stacji głównych nadających sygnał cyfrowy i 128 stacji doświetlających. Dzięki tym ostatnim, tzw. gapfillerom, które przekazują sygnał odbity ze stacji głównych w rejony trudno dostępne, telewizja naziemna dotarła dodatkowo do 1,5 mln ludzi. Na m.in. doświetlanie w tegorocznym budżecie zarezerwowano ponad 31 mln zł.

Posłowie PiS na czwartkowym posiedzeniu upomnieli się o miejsce na cyfrowym multipleksie dla TV Trwam. Stacja o. Tadeusza Rydzyka otrzymała koncesję na nadawanie w ramach naziemnej telewizji cyfrowej w wyniku drugiego konkursu Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Wyłonione w ten sposób cztery programy (wiadomo na razie, że obok TV Trwam będzie to kanał dla najmłodszych TVP ABC) rozpoczną nadawanie na multipleksie pierwszym do 28 kwietnia 2014 r. Wówczas miejsce zajmowane tam tymczasowo zwolni Telewizja Polska. Jej programy będą odbierane na multipleksie trzecim.

Anna Sobecka (PiS) zwróciła uwagę, że sygnał multipleksu trzeciego dociera już w tej chwili do 99,5 proc. ludności. "To oznacza, że telewizja publiczna nie musi czekać do końca kwietnia 2014 r. z zejściem z pierwszego multipleksu cyfrowego. Może to zrobić już dziś" - zaznaczyła. "Żądamy zrealizowania jak najszybciej uchwały KRRiT, by TV Trwam mogła jak najszybciej rozpocząć nadawanie na multipleksie pierwszym" - zaapelowała Sobecka.

"Żądamy także postanowień genewskich z 2006 r. tak, by widzowie w Polsce mieli bezpłatny dostęp nie do 22, a do 50 programów. Chcemy tworzyć kolejne stacje telewizyjne. Czas już najwyższy, by Krajowa Rada otworzyła się na propozycje fundacji Lux Veritatis (nadawcy TV Trwam), która chce uruchomić telewizję dla dzieci i młodzieży" - podkreśliła. Poseł nawiązała do Regionalnej Konferencji Radiokomunikacyjnej Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego (ITU), na której uzgodniono zasady cyfryzacji telewizji.

Boni wyjaśnił, że porozumienie genewskie dało krajom swobodę decydowania o tym, ile multipleksów uruchomią; określa ono tylko górny pułap - osiem multipleksów. Jak zaznaczył minister, uruchomienie kolejnych multipleksów wiąże się z zajęciem częstotliwości, które można przeznaczyć na rozpowszechnianie internetu szerokopasmowego. Według niego nie ma jeszcze decyzji dotyczącej tego, jak kolejne częstotliwości zostaną spożytkowane; jest to "dylemat do rozstrzygnięcia".

Minister podkreślił, że data 28 kwietnia 2014 r. wynika ze zobowiązań ustawowych, natomiast on - "ze względu na dobro polskich obywateli" - zdecydował o wcześniejszym włączeniu dodatkowych stacji doświetlających, które pozwoliły osiągnąć tak szeroki zasięg multipleksu trzeciego już dziś.

Obecny na posiedzeniu przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Jan Dworak dodał, że prace związane z multipleksem trzecim nie zostały jeszcze zakończone, bo trwa dostosowanie zasięgu poszczególnych nadajników multipleksu do granic administracyjnych. Na MUX 3 znajdą się programy regionalne telewizji publicznej.

Dworak odniósł się też do zamiarów TV Trwam dotyczących kanału dla dzieci i młodzieży. "Jeśli TV Trwam chce nadawać program młodzieżowy, to może go nadawać w sposób satelitarny i kablowy kiedy tylko będzie gotowa. Co do multipleksów - to jest zupełnie inna rozmowa, to jest dobro rzadkie" - podkreślił.

Cyfryzacja telewizji była także przedmiotem czwartkowych obrad sejmowej komisji innowacyjności i nowoczesnych technologii. Prof. Politechniki Warszawskiej i członek Polskiej Akademii Nauk Józef Modelski bardzo pozytywnie ocenił proces przełączania sygnału telewizji naziemnej. "Coś w tym kraju się jednak nieraz udaje. Mamy wiele przykładów opóźnień przy różnych ważnych przedsięwzięciach, a tym razem tę trudną, bardzo skomplikowaną operację udało się przeprowadzić. Jestem inżynierem i wiem, że wymaga to wielu, wielu uzgodnień. () Ręce same składają się do braw" - podkreślił profesor. (PAP)

mce/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)