Notowania

kosmos
09.07.2009 12:14

W kosmos ma polecieć pierwsza Chinka

Chiny "w niedalekiej przyszłości" wyślą w kosmos pierwszą astronautkę - zapowiada w czwartek pekiński dziennik "China Daily".

Podziel się
Dodaj komentarz

Chiny "w niedalekiej przyszłości" wyślą w kosmos pierwszą astronautkę - zapowiada w czwartek pekiński dziennik "China Daily".

Jak powiedział cytowany przez gazetę pierwszy chiński astronauta Yang Li Wei, który odbył 21-godzinną podróż w kosmos w 2003 roku, trwają już przygotowania do selekcji pierwszej chińskiej kobiety, mającej wziąć udział w kolejnej załogowej misji kosmicznej.

Chińska astronautka prawdopodobnie będzie pochodzić z grona 16 młodych kobiet, które w kwietniu br., jako pierwsze panie w Chinach ukończyły szkolenie pilotów myśliwców. Zostały wcześniej wybrane spośród 150 tysięcy kandydatek - absolwentek szkół średnich z 12 prowincji.

Jakkolwiek pierwszy chiński astronauta zapowiedział lot Chinki w kosmos "w niedalekiej przyszłości", odpowiedzialny za rekrutację oficer lotnictwa Sui Guosheng zastrzegł, iż zanim to nastąpi, kandydatki będą musiały przejść trudne szkolenie, trwające 2-3 lata. Sui ocenił, iż lot pierwszej chińskiej kobiety w kosmos nastąpi zapewne nie wcześniej niż w 2012 roku.

"Kobiety w o wiele lepszym stopniu są w stanie zaadaptować się do samotności w przestrzeni kosmicznej, gdzie słychać tylko szum maszyn"; zagraniczne badania wskazują też, że kobiety również lepiej od mężczyzn znoszą stan nieważkości - powiedział cytowany przez "China Daily" Pang Zhihao (czyt. Phang Dży-hao) naukowiec z Chińskiej Akademii Technologii Kosmicznych.

Pierwszą kobietą w kosmosie była radziecka kosmonautka Walentina Tierieszkowa, która poleciała na orbitę okołoziemską w 1963 roku. Od tego czasu w misjach kosmicznych uczestniczyło wiele kobiet - z USA, Japonii, Korei Południowej i Europy. Najdłużej w kosmosie - aż 188 dni - przebywała w 2007 roku Amerykanka Sunita Williams. (PAP)

hb/ ap/

4384481 int.

Tagi: kosmos, wiadomości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz