Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
kosowo
07.05.2010 07:02

W Kosowie aresztowany zbrodniarz wojenny

51-letni Sabit Geci przez wielu rodaków uważany jest za bohatera walki o niepodległość Kosowa.

Podziel się
Dodaj komentarz
(1974caca/CC/Flickr)

Po raz pierwszy w dwuletniej historii niepodległego Kosowa został aresztowany pod zarzutem popełnienia zbrodni wojennych jeden z byłych albańskich dowódców partyzanckich Armii Wyzwolenia Kosowa (UCK).

Aresztowanym przez policję z działającej w Kosowie misji Unii Europejskiej (EULEX) jest 51-letni Sabit Geci, na którym ciąży zarzut, że w czasie wojny prowadzonej przeciwko Serbii przez UCK w 1999 roku kierował ośrodkami tortur.

Według kosowskich mediów, w tych ośrodkach organizowanych poza terytorium Kosowa, w północnej Albanii, torturowano i mordowano Albańczyków oskarżonych o uprawianie szpiegostwa na rzecz Serbii.

Geci, uważany przez wielu rodaków za bohatera walki o niepodległość Kosowa, spędził już pięć lat w więzieniu. Był skazany przez trybunał ONZ-owski za wymuszanie haraczy pod pretekstem zbierania funduszy na finansowanie walki o niepodległość Kosowa.

Policja unijnej misji EULEX w Kosowie liczy 1 400 ludzi. Jej zadaniem jest udzielanie pomocy policji kosowskiej w ustanawianiu państwa prawa.

Kosowo, dawna prowincja Serbii, proklamowało swą niepodległość w lutym 2008 roku wbrew sprzeciwowi Belgradu. Uznało ją dotąd 67 państw ze 192 państw członkowskich ONZ, w tym 22 (z 27) państw Unii Europejskiej.

Tagi: kosowo, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz