Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W KPRM spotkanie Donalda Tuska z Januszem Piechocińskim

0
Podziel się:

#
dochodzi m.in. informacja o tym, kto uczestniczy w spotkaniu
#

# dochodzi m.in. informacja o tym, kto uczestniczy w spotkaniu #

08.04. Warszawa (PAP) - W kancelarii szefa rządu odbywa się w poniedziałek spotkanie premiera Donalda Tuska z wicepremierem Januszem Piechocińskim. Rozmowa ma dotyczyć trwałości koalicji PO-PSL w kontekście piątkowego głosowania w Sejmie, gdy trzech ludowców opowiedziało się za odwołaniem ministra transportu.

Na spotkanie do kancelarii premiera przyjechali również m.in.: marszałkowie Sejmu i Senatu Ewa Kopacz i Bogdan Borusewicz, wiceszef PO Grzegorz Schetyna, szef klubu Platformy Rafał Grupiński, szef Rady Naczelnej PSL Jarosław Kalinowski, przewodniczący klubu PSL Jan Bury i minister pracy i wiceprezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Rozmowę w gronie koalicjantów Tusk zapowiedział już w piątek po sejmowym głosowaniu ws. wotum nieufności dla ministra transportu Sławomira Nowaka. Premier oświadczył wtedy, że chciałby od prezesa PSL dowiedzieć się, czy Stronnictwo "gwarantuje większość w koalicji".

Piechociński pytany w poniedziałek w TVN24, czy podczas spotkania padnie z jego strony deklaracja lojalności, odparł: "To kwestia racjonalności zachowań".

Prezes PSL przyznał, że w piątkowym głosowaniu nad odwołaniem ministra transportu trzech posłów Stronnictwa "nie stanęło na wysokości zadania". Dodał też, że tych trzech posłów - z który jeden zapewnia, że w głosowaniu się pomylił - otrzyma "minimum naganę", bo - jak mówił - "nie stawia się swoich kolegów w tak trudnej sytuacji".

Piechociński ocenił jednocześnie, że nie czas dziś na zajmowanie się koalicją i jej zapleczem parlamentarnym, tylko na sprawy najważniejsze. Wymienił w tym kontekście kwestie gospodarcze, w tym rosnący eksport m.in. do Rosji.

W dotychczasowych wypowiedziach polityków nie były podawane inne tematy rozmowy koalicjantów niż piątkowa sytuacja z głosowania nad odwołaniem ministra transportu.

Być może jednak na spotkaniu poruszona zostanie też np. kwestia, w której politycy partii koalicyjnych prezentowali ostatnio odmienne zdania - czyli sprawa wspieranego przez PSL obywatelskiego projektu, który zakłada przywrócenie wcześniejszej struktury sądów rejonowych, co oznaczałoby zniesienie reformy ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina (PO).

Nie wiadomo, czy na spotkaniu koalicjantów będzie mowa o wydarzeniu, które wywołało liczne komentarze w ostatnich dniach, czyli podpisaniu przez EuRoPol Gaz i Gazprom memorandum dotyczącego oceny, na etapie przedinwestycyjnym, możliwości realizacji drugiej nitki gazociągu Jamał-Europa.

W piątek, gdy pojawiły się wiadomości o podpisaniu w Sankt Petersburgu tego memorandum, premier Tusk mówił, że nic o tym nie wie. Z kolei wicepremier Piechociński, który spotkał się w piątek w Sankt Petersburgu z szefem Gazpromu, ocenił w poniedziałek, że spółki nadzorujące EuRoPol Gaz muszą przedstawić premierowi raport ws. memorandum, a z całej sytuacji powinny zostać wyciągnięte konsekwencje.

Wicepremier wyjaśniał też, że dzień przed jego wyjazdem do Sankt Petersburga, w środę 3 kwietnia, spotkał się z prezesem EuRoPol Gazu Mirosławem Dobrutem, który - według Piechocińskiego - powiedział mu, że jest upoważniony przez radę nadzorczą do podpisania dokumentu, ale nie użył słowa +memorandum+.(PAP)

gł/ mok/ bk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)