Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W Krakowie międzynarodowy Kongres dla Pokoju "Ludzie i religie"

0
Podziel się:

Blisko 500 przedstawicieli różnych religii świata, przywódcy państw i
przedstawiciele świata polityki i kultury, młodzież i pielgrzymi przybędą w dniach 6-8 września do
Krakowa, by uczestniczyć w Międzynarodowym Kongresie dla Pokoju "Ludzie i Religie" - poinformowano
w czwartek podczas konferencji prasowej w krakowskiej kurii.

Blisko 500 przedstawicieli różnych religii świata, przywódcy państw i przedstawiciele świata polityki i kultury, młodzież i pielgrzymi przybędą w dniach 6-8 września do Krakowa, by uczestniczyć w Międzynarodowym Kongresie dla Pokoju "Ludzie i Religie" - poinformowano w czwartek podczas konferencji prasowej w krakowskiej kurii.

Kongres organizowany jest w 70 rocznicę wybuchu II wojny światowej. Jego hasło "Asyż w Krakowie" nawiązuje do historycznego Dnia Modlitwy o Pokój z 27 października 1986 roku, podczas którego Jan Paweł II zaprosił do Asyżu przedstawicieli różnych religii świata, aby wspólnie modlili się o pokój na świecie.

Spotkanie organizowane jest wspólnie przez Archidiecezję Krakowską oraz włoską Wspólnotę Sant' Egidio, która od 23 lat rozpowszechnia "ducha Asyżu" na całym świecie. Podczas ubiegłorocznego kongresu na Cyprze metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz zaprosił jego uczestników na Kongres do Krakowa i Oświęcimia.

Kongres rozpocznie się 6 września uroczystą Eucharystią przed południem w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie Łagiewnikach, a po południu Konferencją Otwarcia w Audytorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Następny dzień poświęcony będzie dyskusjom panelowym, podczas których omawiane będą problemy dotyczące najbardziej istotnych problemów pokoju, wiary, współpracy i gospodarki.

Na wtorek przewidziano Marsz Pamięci i Pokoju w byłym obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau, zakończony Ceremonią Pamięci. Po południu w Krakowie odbędzie się Modlitwa o Pokój w różnych grupach wyznaniowych oraz ceremonia zakończenia kongresu na Rynku Głównym. Podczas tej ceremonii przyjęty i podpisany zostanie Apel o Pokój 2009.

"Kongres, który ma się odbyć w Krakowie, kontynuuje myśl Jana Pawła II, by ludzie różnych religii i przekonań spotkali się razem w trosce o pokój" - powiedział podczas konferencji kard. Stanisław Dziwisz. Jak podkreślił, "pokój jest darem Boga, ale jest też dziełem człowieka dobrej woli, który wyciąga wniosek z historii".

"Dlatego w naszej modlitewnej refleksji nad pokojem chcemy nie tylko pójść do Łagiewnik i na Uniwersytet Jagielloński, by pochylać się nad współczesnymi problemami pokoju, ale pragniemy udać się do Oświęcimia w 70 rocznicę wybuchu II wojny światowej - do tego miejsca, które pozostaje wielką przestrogą dla ludzkości. Chcemy tam oddać hołd wszystkim ofiarom ludobójstwa nazistowskiego, a potem z krakowskiego rynku przekazać światu przesłanie pokoju" - powiedział kard. Dziwisz.

"Ufam, że spotkanie ludzi różnych religii i kultur stanie się też nowym impulsem dla naszego miasta i Polski, a szczególnie dla młodego pokolenia, zachętą do nowego myślenia o pokoju i działania na rzecz pokoju" - dodał.

Rzecznik prasowy wspólnoty Sant' Egidio (św. Idziego) Mario Marazziti podkreślił znaczenie faktu, że Kongres w 70 rocznicę wybuchu II wojny światowej odbędzie się w Krakowie i Oświęcimiu. Przywołał też - ważną jego zdaniem dla Kongresu - rocznicę "ducha Asyżu".

"Jan Paweł II miał w 1986 roku niezwykłą intuicję, żeby pojechać do Asyżu. Wtedy świat znajdował się w wielkim niebezpieczeństwie, mówiło się o wojnach gwiezdnych. Jan Paweł II miał przekonanie, że potrzebna jest modlitwa przedstawicieli wszystkich religii świata" - powiedział Mario Marazziti.

Marazziti podkreślił, że "dziś świat znajduje się w nowych trudnych uwarunkowaniach". "Przeżywamy światowy kryzys ekonomiczny i kryzys pojęcia ekonomia jako absolutnego boga. Istnieje znowu niebezpieczeństwo konfrontacji niektórych państw posiadających broń nuklearną. Ale mamy też nadzieję, że z tego globalnego kryzysu może zrodzić się globalna nadzieja, która stanie się początkiem nowego świata" - powiedział.

"Dlatego światu chcemy rzucić nowe wyzwanie. Religie nie mogą być powodem ani nie mogą być wykorzystywane do wojny. Nie można usprawiedliwiać przemocy, powołując się na Imię Boże. Chcemy o tym mówić podczas dyskusji panelowych, pokazać, że religie nie pozostają obojętne na to, co dzieje się na świecie, ale uczestniczą w tworzeniu pokoju. Chcemy tchnąć ducha w wielki proces globalizacji na świecie" - scharakteryzował cele Kongresu.

Honorowy patronat nad Kongresem objął Prezydent RP Lech Kaczyński. Według Mario Marazzitiego, zaproszono też m.in. prezydenta Ugandy, Ekwadoru i Czarnogóry.

Obecni na konferencji gospodarze miasta i Małopolski podkreślili, że Kraków gościnie przyjmie uczestników Kongresu i jest do tego organizacyjnie przygotowany. Jak podkreślił prezydent Jacek Majchrowski, Kraków jest niezwykle cenionym miejscem dla organizacji różnych imprez, a jego marka zrodziła się podczas organizacji pielgrzymek papieskich. (PAP)

hp/ bno/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)