Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W Krakowie oddano do użytku nowe budynki komunalne

0
Podziel się:

Cztery nowe budynki z 82 mieszkaniami, wybudowane przez gminę, oddano w środę
do użytku w Krakowie. Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski odebrał inwestycję i przekazał klucze do
mieszkań dwóm pierwszym rodzinom.

Cztery nowe budynki z 82 mieszkaniami, wybudowane przez gminę, oddano w środę do użytku w Krakowie. Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski odebrał inwestycję i przekazał klucze do mieszkań dwóm pierwszym rodzinom.

Miasto uzyskało 82 lokale o powierzchni mieszkalnej 3 tys. 425 m kw. (powierzchnia użytkowa - ponad 5 tys. 300 m kw.). Inwestycja objęła teren o powierzchni 0,892 ha. Mieszkańcy mają do dyspozycji 40 garaży oraz 44 miejsca parkingowe, tereny zielone i plac zabaw. Łączny koszt inwestycji wynosi ok. 10,97 mln złotych.

12 mieszkań przystosowano dla osób niepełnosprawnych, w tym 2 mieszkania o pow. ok. 100 m kw., z niezależnym wejściem i windą, które będą przekazane do dyspozycji MOPS-u. Wszystkie klatki posiadają podjazdy dla wózków inwalidzkich.

Generalnym wykonawcą inwestycji było Przedsiębiorstwo Rewaloryzacji Zabytków SA w Krakowie, nadzór inwestorski pełniła firma INWESTPROJEKT.

"To kolejna inwestycja Krakowa, dzięki której uzyskano 82 mieszkania w bardzo dobrym standardzie, ze znakomitych materiałów, wraz z całą infrastrukturą" - powiedział podczas odbierania inwestycji prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Jak zapowiedział, miasto będzie budowało kolejne tego typu osiedla. "Z bardzo prozaicznego powodu: po pierwsze dlatego, że mamy gwarancję wysokiej jakości mieszkań, a po drugie dlatego, że te mieszkania są w sumie najtańsze; np. w stosunku do ewentualnie kupowanych mieszkań" - powiedział prezydent. Wręczył klucze dwóm rodzinom, które zamieszkają na osiedlu.

Osiedle przy ul. Działkowej zostało objęte programem zamian lokali mieszkalnych. Do mieszkań będą kierowane także osoby uprawnione do otrzymania lokalu zamiennego, wykwaterowywane z lokali mieszkalnych na terenie placówek oświatowych, ochrony zdrowia, a także osoby, które utraciły mieszkania na skutek trzyletnich wypowiedzeń umów najmu oraz wychowankowie domów dziecka i rodzin zastępczych. W dalszej kolejności kierowane będą osoby objęte listami ostatecznymi z innych tytułów.

Gmina Miejska Kraków pozyskuje lokale mieszkalne m.in. poprzez realizację inwestycji własnych, zakupy lokali mieszkalnych, a także adaptacje budynków lub lokali. Najtańszą formą pozyskiwania lokali mieszkalnych jest budowa budynków na gruntach własnych Gminy.

Inwestycja przy ul. Działkowej to druga tak duża inwestycja mieszkaniowa Krakowa. W 2008 r. miasto oddało do użytku 9 czterokondygnacyjnych budynków mieszkalnych przy ul. Magnolii i Jana Kantego Przyzby. Powstało tam 290 lokali mieszkalnych w pełni wykończonych i wyposażonych.

Według informacji krakowskiego magistratu, w latach 2003-2012 Gmina Kraków powiększyła swój zasób mieszkaniowy o 1423 lokali mieszkalnych (łącznie z blokami przy ul. Działkowej); pozyskała do ponownego zasiedlenia 1883 lokale w wyniku remontu pustostanów oraz nabyła prawo do kierowania wskazanych przez siebie osób do zawarcia umów najmu 568 lokali mieszkalnych w zasobie TBS.

W Krakowie na pomoc mieszkaniową oczekuje 563 osób, które spełniają kryteria niezaspokojonych potrzeb mieszkaniowych i niskich dochodów. Są to wnioski osób, które zostały wstępnie zakwalifikowane do ubiegania się o pomoc mieszkaniową Gminy Miejskiej Kraków i oczekują na weryfikację. Dodatkowo 301 osób oczekuje na propozycję zawarcia umowy najmu lokalu. Jest także 1185 rodzin, które posiadają nakaz eksmisji z lokalu w zasobie prywatnym i oczekują na przyznanie lokalu socjalnego oraz 1731 rodzin, które posiadają nakaz eksmisji z lokalu w zasobie gminnym i posiadają uprawnienie do lokalu socjalnego. (PAP)

hp/ drag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)