Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W Krakowie podpisano porozumienie między policją a antykwariuszami

0
Podziel się:

Pierwsze w Polsce porozumienie między policją a antykwariuszami w zakresie
współpracy przy zwalczaniu przestępczości przeciwko zabytkom podpisano w czwartek w Krakowie.

Pierwsze w Polsce porozumienie między policją a antykwariuszami w zakresie współpracy przy zwalczaniu przestępczości przeciwko zabytkom podpisano w czwartek w Krakowie.

Porozumienie przewiduje współpracę w zakresie wymiany informacji, w zakresie szkoleń i wykorzystywania wiedzy eksperckiej na temat bezpieczeństwa i dzieł sztuki w celu zwalczania przestępczości na rynku antykwarycznym. Podpisali je małopolski komendant policji Andrzej Rokita oraz prezes Stowarzyszenia Antykwariuszy Polskich Zuzanna Migo-Rożek.

"Liczymy, że porozumienie to pozwoli nam na lepsze rozpoznanie i lepsze ściganie tego typu przestępstw" - powiedział PAP małopolski komendant policji Andrzej Rokita. "Dla nas jest to niezmiernie ważne, zabiegaliśmy o taką współpracę już wcześniej. Już na początku grudnia podczas targów antykwarycznych w Warszawie odbędzie się pierwsze spotkanie antykwariuszy z policją na temat zachowania się w sytuacjach niejasnych" - powiedziała Zuzanna Migo-Rożek.

Jak poinformowała, dzięki pierwszym listom skradzionych przedmiotów, uzyskanych niedawno od policji, udało się odzyskać jeden skradziony przedmiot sztuki.

"To precedensowe porozumienie. Należy mieć nadzieję, że dzięki współpracy ze środowiskiem antykwarycznym będziemy mogli ograniczyć proceder kradzieży dzieł sztuki i osiągnąć lepszą wykrywalność. To dobry przykład i wzorzec dla innych" - uważa Mirosław Karpowicz z Biura Kryminalnego KGP.

Przestępstwa przeciwko dziełom sztuki w 2009 roku stanowiły jedynie 0,07 proc. wszystkich przestępstw, ale zdaniem policji statystyka nie oddaje ich prawdziwej wagi i znaczenia.

Jak podkreślił podczas spotkania z antykwariuszami podinsp. Rafał Węgiel, przestępczość przeciwko zabytkom powinna być postrzegana zarówno w aspekcie geograficznym - ponieważ występuje w miejscu nagromadzenia zabytków; jak i społecznym - ponieważ dotyka nie tylko wąskiej grupy muzealników, ale wszystkich, którzy się interesują sztuką; oraz ekonomicznym - ponieważ powoduje duże straty, ponadto rynek antykwaryczny jest wykorzystywany do prania brudnych pieniędzy.

Te wszystkie działania - zdaniem policjantów - uzasadniają działania nieszablonowe w zwalczaniu takiej przestępczości.

Jednym z takich już prowadzonych działań jest program "Stop kradzieżom zabytków dziedzictwa kulturowego na pograniczu polsko-słowackim", realizowany z funduszy unijnych w Komendzie Powiatowej Policji w Gorlicach. Program ten zaprezentowano podczas spotkania z antykwariuszami.

"Program jest ważny, ponieważ okazało się, że na terenie powiatu gorlickiego jest bardzo wiele zabytków, o randze których społeczeństwo nie zawsze wie. Są to zabytki kultury sakralnej - kościoły i cerkwie - warte chronienia" - powiedział nadkom. Aleksander Szymański z zespołu techniki kryminalistycznej Komendy Powiatowej Policji w Gorlicach.

Jak wyjaśnił, program polega na uświadomieniu społeczeństwu oraz właścicielom znaczenia zabytku i sposobów zabezpieczenia i chronienia go; a także na stworzeniu bazy zabytków w powiecie gorlickim.

Baza tworzona jest na podstawie kart ewidencyjnych konserwatora zabytków. Każdy zabytek jest fotografowany: fotografowane jest miejsce, w którym się znajduje, wygląd przedmiotu i jego cechy charakterystyczne, które mogłyby posłużyć do jego identyfikacji.

Program zyskał dotację unijną, jest projektem transgranicznym. Rozpoczął się w marcu, ma zakończyć się w listopadzie, ale prawdopodobnie zostanie przedłużony. Założenia dotyczyły kilkuset zabytkowych obiektów i przedmiotów, ale okazało się, że jest ich kilka tysięcy" - wyjaśnił nadkom. Szymański.

W programie uczestniczy KPP w Gorlicach i Urząd Gminy w Uściu Gorlickim, Komenda Wojewódzka Policji w Krakowie oraz Wojewódzka Komenda Policji w Preszowie i Powiatowa w Bardejowie. (PAP)

hp/ bno/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)