Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W Krakowie powstanie Akademickie Centrum Materiałów i Nanotechnologii AGH

0
Podziel się:

Do końca 2012 r. w Krakowie powstanie Akademickie Centrum Materiałów i
Nanotechnologii Akademii Górniczo-Hutniczej, skupiające 15 nowocześnie wyposażonych laboratoriów. W
środę wmurowano kamień węgielny pod budowę.

Do końca 2012 r. w Krakowie powstanie Akademickie Centrum Materiałów i Nanotechnologii Akademii Górniczo-Hutniczej, skupiające 15 nowocześnie wyposażonych laboratoriów. W środę wmurowano kamień węgielny pod budowę.

Na realizację projektu Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przyznało AGH ok. 90 mln zł w ramach unijnego Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Ok. 50 mln zł zostanie przekazane na budowę centrum badawczego, pozostała kwota na wyposażenie laboratoriów. Centrum będzie mieć blisko 6 tys. mkw. powierzchni.

Kilka linii badawczych prowadzić będą w ACMiN doktoranci z trzech krakowskich uczelni: AGH, UJ i Politechniki Krakowskiej. Dzięki współpracy z wiodącymi laboratoriami w Polsce i na świecie w dziedzinie nanotechnologii, w centrum badawczym AGH możliwe będzie prowadzenie prac doktorskich i habilitacyjnych oraz odbywanie staży podoktorskich.

"Budowa Centrum to jeden problem, drugi to oczekiwanie, by znalazła się kadra, która będzie dobrze wykorzystywać przygotowywany potencjał techniczny. Otóż my, UJ, Politechnika Krakowska mamy taką kadrę. Centra badawcze typu naszego Centrum nanotechnologii są realizowane także w innych regionach. Moim zdaniem jednak będą mieć tam problem z kadrą. Myślę, że my mamy jasną przyszłość przed sobą" - mówił rektor AGH prof. Antoni Tajduś. "Mam nadzieję, że powstaną wspaniałe rozwiązania, które będą świadczyć o uczelni i o Krakowie" - dodał.

"Ta inwestycja ma dwie płaszczyzny strategiczne" - powiedział kierownik projektu prof. Marek Szczerba. Jak wyjaśnił, jedna to inwestycja w człowieka - kształcenie wysokiej klasy specjalistów, a druga to praca nad uzyskiwaniem z tych samych surowców materiałów o zmienionych właściwościach tak, by mogły być one o wiele wydajniejsze.

"Weźmy dwa materiały, które są wszystkim bardzo dobrze znane: srebro i miedź. Te metale mają odpowiednią swoją wytrzymałość. Jeśli złożymy je i poddamy procesom według koncepcji nanotechnologicznych, to uzyskamy materiał, który jest dziesięciokrotnie bardziej wytrzymały" - mówił prof.Szczerba.

Koniec budowy Centrum planowany jest na marzec 2012 r., a jego otwarcie na połowę lub koniec 2012 r. (PAP)

rut/ wos/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)