Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W Krakowie rozdano Medale św. Brata Alberta 2009

0
Podziel się:

Rzecznik praw obywatelskich Janusz Kochanowski, wokalista zespołu Raz Dwa
Trzy Adam Nowak i Urząd Miasta Zgierza - to laureaci Medali św. Brata Alberta za rok 2009,
przyznawanych za pomoc niepełnosprawnym.

Rzecznik praw obywatelskich Janusz Kochanowski, wokalista zespołu Raz Dwa Trzy Adam Nowak i Urząd Miasta Zgierza - to laureaci Medali św. Brata Alberta za rok 2009, przyznawanych za pomoc niepełnosprawnym.

Medale wręczono w poniedziałek w Teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie podczas X Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie Albertiana 2010.

Rzecznika praw obywatelskich Janusza Kochanowskiego nagrodzono za obronę praw osób niepełnosprawnych i organizacji pozarządowych oraz za troskę o ludzi ubogich. Wokalista Raz Dwa Trzy Adam Nowak został wyróżniony za działalność dobroczynną na rzecz niepełnosprawnych. Urząd Miasta Zgierza otrzymał medal za wieloletnie wspieranie przedsięwzięć na rzecz niepełnosprawnych i najbardziej potrzebujących.

RPO zaznaczył, że nigdy na taką nagrodę liczył i przyjmuje ją w imieniu swoich współpracowników. "Medal św. Brata Alberta to nie tylko wyróżnienie, ale przede wszystkim wielkie zobowiązanie" - mówił. Podkreślił, że to zobowiązanie, by pomagać uwierzyć niepełnosprawnym, bezdomnym, niedołężnym i wykluczonym z normalnego życia, że "ich problemy są także naszymi problemami, które razem będziemy starali się rozwiązywać".

Kochanowski dodał, że jako rzecznik praw obywatelskich widzi, że "szereg podstawowych praw człowieka nie jest w naszym kraju respektowanych, przede wszystkim w stosunku do najsłabszych i wykluczonych". "Potrzebujemy naprawdę wielu zmian w prawie, organizacji państwa i przede wszystkim ludzkiej mentalności. Te zmiany są nie tylko możliwe, ale one się stale dokonują. Najlepszym tego dowodem i źródłem nadziei jest to, że tacy ludzie jak ks. Zaleski, Jerzy Owsiak, Janina Ochojska, Anna Dymna, s. Małgorzata Chmielewska stają się w Polsce mieszkańcami masowej wyobraźni. Są podziwiani i szanowani" - powiedział Kochanowski.

Prezydent Zgierza Jerzy Sokół powiedział, że jest dumny z Urzędu Miasta i urzędników "otwartych na wszystkich ludzi, którzy z sercem podchodzą do potrzebujących pomocy".

W imieniu wokalisty zespołu Raz Dwa Trzy Adama Nowaka medal odebrał jego przyjaciel szkolny - Piotr Wierzchosławski, który odczytał podziękowanie artysty. Nowak napisał, że jeśli kandydat na tzw. artystę nie brał nigdy pod uwagę drugiego człowieka, to cała jego praca "jawi się jako uboższa o obecność w niej drugiej osoby". "Ułomnym i niepełnosprawnym być może wcale nie jest ten, któremu trzeba pomóc, ale ten który sam sobie pomóc nie potrafi albo pomocy tej z różnych powodów udzielić innym nie chce czy nie umie. Dokonania są ważne wtedy, gdy mogą z nich korzystać inni. Popularność i rozgłos, jak dowodzą liczne przykłady, nie musi być pustostanem, z którym nie wiadomo, co uczynić" - zauważył Nowak.

Laureaci otrzymali medal autorstwa Krzysztofa Sieprawskiego, podopiecznego Fundacji im. Brata Alberta, przedstawiający św. brata Alberta, który tuli do siebie dzieci.

Medale przyznaje od 1997 r. kapituła złożona z przedstawicieli Fundacji im. Brata Alberta, która prowadzi blisko 30 placówek dla osób upośledzonych umysłowo, m.in. schroniska, warsztaty terapii zajęciowej i świetlice terapeutyczne. "Często jestem pytany, co trzeba zrobić, by dostać ten medal. To proste, jak mówił św. brat Albert: trzeba być dobrym jak chleb" - powiedział prezes Fundacji im. Brata Alberta ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski. Dodał, że ważne jest to, iż wnioski do kapituły nagrody przychodzą z całej Polski.

Medale św. Brata Alberta otrzymało do tej pory ponad 50 osób, m.in.: kard. Franciszek Macharski, prof. Zbigniew Brzeziński, Jerzy Buzek, bp Stanisław Dziwisz, Alicja Grześkowiak, Robert Korzeniowski, abp Tadeusz Gocłowski, Otylia Jędrzejczak, Roman Kluska, pośmiertnie bp Jan Chrapek oraz Krakowskie Bractwo Kurkowe.

Podczas tegorocznego X Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie "Albertiana" na scenie Teatru im. Słowackiego w Krakowie zaprezentowało się pięć zespołów z: Torunia, Łomży, Chełmka, Lublina i Mokrzeszowa, które zwyciężyły w eliminacjach regionalnych konkursu, soliści oraz Teatr "Radwanek" z Radwanowic. Gościnnie wystąpiła grupa teatralna "Schau Mer Mal" z Niemiec.

Festiwal organizują: Fundacja Anny Dymnej "Mimo Wszystko" i Fundacja im. Brata Alberta. (PAP)

wos/ abr/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)