Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

W Krakowie rozpoczęły się uroczystości pogrzebowe Jerzego Nowosielskiego

0
Podziel się

W krakowskiej cerkwi prawosławnej rozpoczęły się w sobotę uroczystości
pogrzebowe Jerzego Nowosielskiego - jednego z najwybitniejszych polskich malarzy, rysownika,
scenografa i autora dzieł sakralnych w świątyniach prawosławnych i katolickich.

bEgmHKHV

W krakowskiej cerkwi prawosławnej rozpoczęły się w sobotę uroczystości pogrzebowe Jerzego Nowosielskiego - jednego z najwybitniejszych polskich malarzy, rysownika, scenografa i autora dzieł sakralnych w świątyniach prawosławnych i katolickich.

Nabożeństwu przewodniczy biskup siemiatycki Jerzy, Prawosławny Ordynariusz Wojskowy. Koncelebruje je przyjaciel Jerzego Nowosielskiego prawosławny teolog ks. dr Henryk Paprocki oraz proboszcz krakowskiej parafii prawosławnej ks. Jarosław Antosiuk.

W pożegnaniu artysty uczestniczy doradca prezydenta RP Tadeusz Mazowiecki.

bEgmHKHX

Po liturgii świętej rozpocznie się "otpiewanije". Uroczystość w cerkwi potrwa ok. 2,5 godziny. W południe kondukt pogrzebowy wyruszy od bramy Cmentarza Rakowickiego do Alei Zasłużonych.

W krakowskiej cerkwi prawosławnej, w której odprawiane jest nabożeństwo znajdują się ikony autorstwa Jerzego Nowosielskiego, artysta zaprojektował dla świątyni także witraże.

Jerzy Nowosielski zmarł w Krakowie w poniedziałek w wieku 88 lat. Był współzałożycielem Grupy Krakowskiej II, profesorem Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, członkiem Polskiej Akademii Umiejętności i doktorem honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Nowosielski znany jest przede wszystkim jako autor prac religijnych - malowideł ściennych, ikonostasów i polichromii. Malował też portrety, pejzaże, martwe natury i obrazy abstrakcyjne. Miał własny, oryginalny styl łączący tradycję sztuki bizantyjskiej i awangardy. W 2008 r. Nowosielski został uhonorowany Złotym Medalem Gloria Artis, a w 2010 r. prestiżową Nagrodą Polskiej Akademii Umiejętności im. Erazma i Anny Jerzmanowskich.(PAP)

bEgmHKId

wos/ ls/

bEgmHKIy
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)