Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W Krakowie rusza Centrum Dzieła Pomocy św. Ojca Pio

0
Podziel się:

Pomoc osobom w trudnej sytuacji życiowej - bezdomnym, bezrobotnym, ubogim -
to cel Centrum Dzieła Pomocy św. Ojca Pio w Krakowie, które w czwartek rozpoczyna swoją działalność
w nowym obiekcie.

Pomoc osobom w trudnej sytuacji życiowej - bezdomnym, bezrobotnym, ubogim - to cel Centrum Dzieła Pomocy św. Ojca Pio w Krakowie, które w czwartek rozpoczyna swoją działalność w nowym obiekcie.

Dzieło Pomocy św. Ojca Pio powstało z inicjatywy Braci Kapucynów.

Przy ul. Loretańskiej na terenie klasztoru Kapucynów w ciągu dwóch lat wybudowano trzykondygnacyjny obiekt, w którym na powierzchni ok. 800 m kw. mieszczą się specjalistyczna poradnia psychologiczna oraz punkt konsultacyjny, w którym dyżurować będą pracownicy socjalni, prawnicy i doradcy zawodowi. Potrzebujący będą mogli z ich pomocy korzystać od 4 października.

W Centrum pracować będą osoby przygotowane do udzielania pomocy społecznej, wolontariusze oraz siostry i bracia zakonni.

"Nie chcemy tylko doraźnie zaspokajać potrzeb osób, które znalazły się w trudnym położeniu. Bardzo zależy nam na tym, żeby w niesionej przez nas pomocy był element terapeutyczny, takie towarzyszenie ludziom potrzebującym w powrocie do samodzielnego życia i mobilizowanie ich do działania" - podkreślił w czwartek dyrektor Dzieła Pomocy św. Ojca Pio i współtwórca centrum ojciec Henryk Cisowski.

Jak mówiła jego zastępca Jolanta Kaczmarczyk, dzięki nowoczesnemu i przestronnemu budynkowi udało się stworzyć dobre warunki pracy dla specjalistów. "Chcemy też budować poczucie wartości ludzi, którzy tu przychodzą. Ten budynek jest dla nich" - powiedziała Kaczmarczyk.

Opieką Centrum objętych było do tej pory ponad 700 osób. Wcześniej na terenie klasztornego ogrodu stały dwa kontenery, w jednym mieściła się kuchnia wydająca chleb i herbatę, w drugim niewielki pokoik, w którym udzielano porad. "Zarzucano nam nawet, że rozdawnictwo chleba to XIX-wieczna forma pomocy. My chcieliśmy zrobić coś na miarę XXI w." - mówił o. Cisowski.

Kuchnia została przeniesiona na ul. Reformacką do pomieszczeń użyczonych przez Stowarzyszenie Przyjaciół im. Brata Alberta.

Budowę i wyposażenie nowego budynku Centrum sfinansowano z wpływów z 1 proc. podatku. Inwestycja kosztowała ponad 3,5 mln zł. Drugi z obiektów Centrum Pomocy ma powstać przy współpracy z siostrami felicjankami przy ul. Smoleńsk do 2012 r. Mieścić się tam będzie kuchnia, łaźnia, pralnia z magazynem odzieży i przychodnia lekarska dla bezdomnych i ubogich prowadzona we współpracy ze Stowarzyszeniem Lekarze Nadziei.(PAP)

wos/ itm/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)