Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W Krakowie siedem możliwych miejsc unijnych spotkań w 2011 roku

0
Podziel się:

Siedem obiektów w Krakowie - m.in.
najważniejsze centra konferencyjne: Audytorium Maksimum UJ i Hotel
Sheraton oraz zabytkowe budynki jak Pałac Erazma Ciołka na ulicy
Kanoniczej - rozpatrywano pod kątem organizacji spotkań w czasie
polskiego przewodnictwa w Unii Europejskiej.

*Siedem obiektów w Krakowie - m.in. najważniejsze centra konferencyjne: Audytorium Maksimum UJ i Hotel Sheraton oraz zabytkowe budynki jak Pałac Erazma Ciołka na ulicy Kanoniczej - rozpatrywano pod kątem organizacji spotkań w czasie polskiego przewodnictwa w Unii Europejskiej. *

Polska obejmie półroczną prezydencję w lipcu 2011 roku. Jednak ostateczną decyzję w sprawie wyboru miejsc najlepiej nadających się na unijne spotkania, rząd ma podjąć już w tym miesiącu.

Jak poinformowała PAP Joanna Sieradzka z Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego, międzyresortowa komisja oceniająca brała pod uwagę takie cechy obiektów konferencyjnych jak: wysoki standard, odpowiednia liczba, wielkość i wyposażenie sal konferencyjnych; wymogi bezpieczeństwa, reprezentacyjny charakter, atrakcyjna lokalizacja oraz jakość połączeń komunikacyjnych.

Część z obiektów, które zaproponowano na unijne spotkania została w praktyce sprawdzona podczas lutowego nieformalnego spotkania ministrów obrony Sojuszu Północnoatlantyckiego w Krakowie.

Uczestniczyli w nim przedstawiciele wysokiego szczebla wszystkich państw członkowskich NATO oraz 16 spoza Paktu, a spotkanie relacjonowało ok. 300 dziennikarzy z całego świata.

Ministrowie obradowali w pięciogwiazdkowym hotelu Sheraton, który jest jednym z najbardziej luksusowych i największych tego typu obiektów w mieście. Hotel zlokalizowany u stóp Wzgórza Wawelskiego dysponuje kilkoma salami konferencyjnymi o różnej wielkości z pełnym zapleczem technicznym.

Biuro prasowe, w którym odbywały się konferencje prasowe ministrów, mieściło się w Audytorium Maksimum UJ przy ul. Krupniczej. W budynku znajdą się nowoczesne duże sale wykładowe (sala amfiteatralna na 1200 osób, dzielona modularnie na dwie części, z których każda może być samodzielną salą dla 600 osób; sala na 250 miejsc, dwie po 150 miejsc i jedna na 100 miejsc), a także niezbędne zaplecze gastronomiczno-sanitarne.

Z kolei Pałac Erazma Ciołka na ulicy Kanoniczej został zbudowany w latach 1501-1503 dla biskupa płockiego Erazma Ciołka, sekretarza króla Aleksandra Jagiellończyka. W latach 1999-2006 została przeprowadzona generalna odnowa budynku, sfinansowana przez Narodowy Fundusz Rewaloryzacji Zabytków Krakowa, w trakcie której przywrócono pałacowi dawną świetność. W roku 2007 w pałacu otwarte zostały dwie stałe galerie prezentujące kolekcje Muzeum Narodowego w Krakowie. Sporadycznie organizowane są tam kameralne konferencje i spotkania.

Natomiast Międzynarodowe Centrum Kultury mieści się w zabytkowej kamienicy Pod Krukiem przy Rynku Głównym. W ciągu ostatnich dziesięciu lat obiekt został poddany gruntownej rekonstrukcji, w wyniku której skutecznie łączy współczesność z tradycją. Zabytkowe wnętrza zostały np. wyposażone w najnowsze rozwiązania techniczne pozwalające na organizowanie międzynarodowych konferencji i sympozjów.

Międzyresortowa komisja oceniająca wstępnie wybrane obiekty, zakończyła prace pod koniec zeszłego miesiąca. W wyniku jej prac powstaje raport, zawierający rekomendacje dotyczące wizytowanych obiektów w regionach. Trafi on do pełnomocnika rządu do spraw przygotowania organów administracji rządowej do sprawowania przez RP przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej, szefa UKIE Mikołaja Dowgielewicza.

Ostateczną decyzję w sprawie wyboru miejsc najlepiej nadających się na unijne spotkania rząd ma podjąć pod koniec maja. (PAP)

rgr/ bba/ par/ bk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)