Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W Krakowie świętowano 70. urodziny Leszka Mazana

0
Podziel się:

"Mówię Mazan, myślę Kraków" - mówił prezydent Krakowa Jacek Majchrowski
podczas obchodzonych w sobotę w krakowskim magistracie 70. urodzin dziennikarza, publicysty i
pisarza Leszka Mazana.

"Mówię Mazan, myślę Kraków" - mówił prezydent Krakowa Jacek Majchrowski podczas obchodzonych w sobotę w krakowskim magistracie 70. urodzin dziennikarza, publicysty i pisarza Leszka Mazana.

W uznaniu zasług jubilata w dziedzinie krakauerologii, tj. nauki o wyższości Krakowa nad resztą świata, za to, że ukazywał Kraków nie w sposób sztampowy, ale anegdotyczny, lekko lecz rzetelnie - prezydent uhonorował go medalem "Honoris Gratia".

"Mówię Mazan, myślę Nowy Sącz" - mówił z kolei o jubilacie wiceprezydent Nowego Sącza Jerzy Gwiżdż, podkreślając związki Mazana z miastem jego urodzenia. Podarował jubilatowi portret, na którym namalowano go w stroju krakowskim i w czapce Szwejka obok portretu "Najjaśniejszego Pana".

Zasługi Mazana w popularyzacji Pragi i Czech podkreślał z kolei w liście gratulacyjnym prezydent Vaclav Klaus. Szwejkolog Zdenek Hrabica, który odczytał list czeskiego prezydenta, wręczył jubilatowi medal Jarosława Haszka i podkreślił, że otrzymuje go on "jako pierwszy z Polaków".

Leszek Mazan jest także "profesorem szwejkologii stosowanej", który to tytuł nadała mu Czeska Akademia Haszkologiczma. "Gdybyś ty Leszku nie wziął pióra do ręki i nas nie zbliżył, Polak nie poznałby Czecha, a Czech Polaka" - mówił Zdenek Hrabica.

Uhonorować Mazana chciało mnóstwo osób, instytucji i organizacji. Jubilat otrzymał m.in. miniaturę Dzwonu Zygmunta (od przewodniczącego RM Krakowa Bogusława Kośmidera - by mu dzwonił zawsze, jak coś dobrego się dzieje, czyli bez przerwy); patent i tytuł starszego honorowego hejnalisty z Wieży Mariackiej (od krakowskiej straży pożarnej) oraz Złotą Odznakę za Zasługi dla Pożarnictwa; bilet imienny wolnej jazdy i portret cesarza "jeszcze nie upstrzony" od krakowskiego MPK; oraz medal wyrzeźbiony przez prof. Mariana Koniecznego.

Władze ulubionego klubu piłkarskiego Mazana uhonorowały go klubowym orderem "Cracovia Restituta", a gospodarze nowosądeckiego Miasteczka Galicyjskiego - tytułem honorowego obywatela.

Wśród prezentów znalazła się także fotografia ulubionego dorożkarza Mazana - Jana Kaczary, jak całuje się ze swoja Basią, czyli koniem; insygnia władzy królewskiej od waletów domu studenckiego Żaczek; i czekan - "by wszedł na Giewont i powiedział, że piękna ta ziemia sądecka".

"Będę dalej, tak jak państwo, przezorny, rozsądny, przewidujący, rozważny, precyzyjny, zapobiegliwy, pracowity, zdolny, powabny, przedsiębiorczy, sumienny, błyskotliwy, silny, sympatyczny, wrażliwy, refleksyjny, czuły, wierny, gościnny, grzeczny, uprzejmy, szlachetny, życzliwy, wrażliwy, spokojny, otwarty, delikatny, wesoły, wyrozumiały i skromny" - zadeklarował na zakończenie oficjalnej części spotkania jubilat.

Zapowiedział, że "absolutnie nie zgłosi się do ZUS-u po żadną zapomogę pogrzebową, dopóki nie doczeka się, że Miasteczko Galicyjskie będzie się nazywać +Pipidówka+, bo chce być obywatelem honorowym Pipidówki; dopóki na scenie Teatru Starego nie zostanie wystawiony +Romans z wodewilu+ z Leszkiem Piskorzem w roli starego Gzymsika i dopóki Cracovia nie wróci do I ligi albo ekstraklasy, mało tego - nie zostanie Mistrzem Polski". "Mówicie państwo że długo, długo by czekać? I właśnie o to chodzi" - powiedział Leszek Mazan.

Leszek Mazan - dziennikarz, publicysta, autor licznych książek, których tematyka związana jest z Krakowem oraz Pragą. Znany również ze swojego zamiłowania do Szwejka. Pracę dziennikarską zaczynał jako reporter "Dziennika Polskiego" (1966-1967), potem był kierownikiem redakcji informacji Ośrodka Telewizyjnego w Krakowie (1967-1977), kierownikiem oddziału Polskiej Agencji Prasowej w Krakowie (1978-1985), korespondentem PAP w Pradze (1985-1992), pisał tez dla "Przekroju" (1974-2000).

Napisał m.in.: "Wy mnie jeszcze nie znacie (1992); "Zdarzenia z życia naszego monarchy" (1996); "Austriackie gadanie, czyli Encyklopedia Galicyjska", 1998 (współautor: Mieczysław Czuma); "Z Mariackiej wieży hejnał płynie" (2003); "Polska Praga czyli dlaczego Matejko lubił knedle", 2007 (współautor: Zdenek Hrabica); "Madame, wkładamy dziecko z powrotem!", 2009 (współautor, Katarzyna Siwiec, Mieczysław Czuma); "Kraków na słodko" (2010).(PAP)

hp/ woj/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)