Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W Krakowie zainaugurowano portal z pomocą dla służb mundurowych

0
Podziel się:

W Krakowie we wtorek zainaugurowano działalność centrum pomocy
społeczno-psychologicznej www.mundurowi24.pl, które ma służyć pomocą w sytuacjach kryzysowych
przedstawicielom wszystkich służb mundurowych oraz ich rodzin i bliskich.

W Krakowie we wtorek zainaugurowano działalność centrum pomocy społeczno-psychologicznej www.mundurowi24.pl, które ma służyć pomocą w sytuacjach kryzysowych przedstawicielom wszystkich służb mundurowych oraz ich rodzin i bliskich.

Centrum jest inicjatywą obywatelską, zostało powołane przy Małopolskim Zarządzie Wojewódzkim Związku Żołnierzy Wojska Polskiego, patronatu udzielił mu wojewoda małopolski.

Placówka będzie miała charakter interaktywnej poradni terapeutyczno-społecznej, działającej - przynajmniej w początkowym okresie - w oparciu o dostępne komunikatory internetowe i telefon. Potrzebujący pomocy będą mogli skorzystać z niej anonimowo.

Pomocy udzielać będą psychologowie i psychoterapeuci, przygotowani i przeszkoleni w zakresie oczekiwanej pomocy. Będą to specjaliści z różnych dziedzin: uzależnień, radzenia sobie z agresją oraz odpowiednio przygotowani żołnierze, którzy wrócili z misji. W interaktywnej linii kryzysowej potrzebujący będą mogli uzyskać też pomoc z zakresu prawa, pomocy społecznej i duchowej.

Portal rozwinie swoją działalność w pierwszej połowie grudnia. Jego twórcy zapowiadają także działalność poprzez: terapeutyczną interwencję kryzysową, warsztaty radzenia sobie ze stresem, konsultacje prawne, pomoc w sprawach urzędowych, warsztaty aktywizacyjne, organizację turnusów terapeutycznych, organizację różnorodnych form wypoczynku.

"W Polsce brakuje ośrodków +cywilnych+, oferujących uzyskanie anonimowej pomocy przedstawicielom służbom mundurowym (wojsko, policja, straż). Dzięki naszej stronie internetowej wszyscy potrzebujący mogą zgłaszać swoje problemy, do końca zachowując anonimowość, czyli bez stygmatyzacji, bez obaw o konsekwencje służbowe" - powiedział podczas inauguracji placówki zaangażowany w jej utworzenie prezes Małopolskiego Zarządu Związku Żołnierzy Wojska Polskiego emerytowany gen. bryg. Jerzy Wójcik.

Jak poinformował, powstanie placówki to inicjatywa obywatelska trzech osób, które dostrzegły problem, oraz małopolskiego Związku Żołnierzy WP. "Wszystkie działania podejmujemy społecznie, natomiast w przyszłości będziemy chcieli pozyskać pozarządowe fundusze na naszą działalność" - powiedział Wójcik. Wyraził nadzieję, że w przyszłości działalność centrum wesprze Ministerstwo Obrony Narodowej.

Gen. Wójcik zwrócił uwagę, że w Polsce powiększa się liczba żołnierzy-weteranów i żołnierzy-weteranów poszkodowanych. "Wielu zostało inwalidami, wielu zmaga się ze skutkami stresu bojowego (PTSD). Potrzebują pomocy, do czego czasami z różnych powodów trudno się przyznać, także z obawy przed problemami w pracy. Brakuje takich instytucji, które mogłyby świadczyć pomoc interwencyjną, ale - co jest bardzo istotne - w sposób anonimowy" - powiedział gen. Wójcik.

Jak dodał, w 2005 r. kiedy wrócił z żołnierzami z misji w Iraku, z turnusów relaksacyjnych w Busku-Zdroju i Krynicy skorzystało tylko 10 proc. żołnierzy, ponieważ skierowanie wystawiał psychiatra. "Obecnie żołnierze zawodowi, borykający się z problemami natury psychicznej, mogą korzystać z Kliniki Stresu Bojowego w Warszawie, z lokalnych oddziałów psychiatrycznych mieszczących się w szpitalach wojskowych, pomocy psychologów w macierzystych jednostkach. Miejsca te nie zaspakajają jednak potrzeb środowiska" - podkreślił.

Jak poinformowała główna inicjatorka projektu Agnieszka Pers, dzięki temu projektowi pomoc uzyskał już jeden były żołnierz, który znalazł się w trudnej sytuacji. "Może to niewiele, ale dla nas na początek bardzo dużo" - powiedziała. (PAP)

hp/ bno/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)