Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W Krakowie: Ziobro - Gowin; w Nowym - Sączu: Mularczyk - Czerwiński

0
Podziel się:

Po rezygnacji z kandydowania w nadchodzących
wyborach polityka PO Jana Rokity, w Krakowie zmierzą się senator
PO Jarosław Gowin z ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobrą
(PiS). W Nowym Sączu konkurować będą obecni posłowie Arkadiusz
Mularczyk (PiS) i Andrzej Czerwiński (PO).

Po rezygnacji z kandydowania w nadchodzących wyborach polityka PO Jana Rokity, w Krakowie zmierzą się senator PO Jarosław Gowin z ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobrą (PiS). W Nowym Sączu konkurować będą obecni posłowie Arkadiusz Mularczyk (PiS) i Andrzej Czerwiński (PO).

Ziobro otwiera listę PiS w okręgu krakowskim, drugi jest koordynator ds. służb specjalnych Zbigniew Wassermann. Do walki o wyborcze głosy z PiS, Platforma wystawiła w Krakowie senatora mijającej kadencji Jarosława Gowina, a na drugim miejscu wiceprzewodniczącą Rady Miasta Krakowa Katarzynę Matusik-Lipiec.

Podczas Rady Regionu PO w Krakowie, która 18 września zatwierdzała listy kandydatów Gowin zadeklarował, że zrobi wszystko, aby ze starcia wyborczego w Krakowie Platforma wyszła zwycięsko. Mówił, że docenia rangę polityczną Zbigniewa Ziobry, ale uważa, że jestem w stanie go pokonać. Podkreślał też, że jego celem "nie jest zdobycie większej liczby głosów niż Zbigniew Ziobro", ale zdobycie przez PO w Krakowie "większej liczby mandatów niż PiS".

Z kolei Zbigniew Ziobro zachęcał, by w miejsce Rokity PO wystawiła kogoś najlepszego, bo on lubi "wyzwania i silnych przeciwników" i nastawia się na rzeczową debatę.

Walka między liderami list PiS i PO w Krakowie będzie prestiżowym pojedynkiem. W poprzednich wyborach to właśnie liderzy PiS i PO zbierali najwięcej głosów. W 2005 r. Zbigniew Ziobro uzyskał 120 tys. 188 głosów, a Jan Rokita - 72 tys. 145.

Koalicja Lewicy i Demokratów postawiła w Krakowie na prawnika prof. Jana Widackiego. "Jedynką" PSL na liście do Sejmu jest pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. turystyki Grażyna Leja. Listę LPR do Sejmu otwiera w Krakowie wiceszef UPR Stanisław Żółtek, a listę Samoobrony były kandydat na prezydenta Krakowa Leszek Wroński.

Niełatwe zadanie czeka partie, które chcą wygrać z PiS-em na nowosądecczyźnie znanej z prawicowych preferencji wyborców. Listę PiS do Sejmu otwiera w okręgu nowosądeckim poseł Arkadiusz Mularczyk. Pierwszy na liście PO jest poseł Andrzej Czerwiński, a tuż za nim posłanka Stanisława Okularczyk, była wiceminister rolnictwa w rządzie Kazimierza Marcinkiewicza, która odeszła z tego stanowiska i wstąpiła do PO.

Liderem listy LiD w Nowym Sączu jest były poseł Kazimierz Sas (SLD). Listę Samoobrony otwiera posłanka Elżbieta Wiśniowska, zaś PSL poseł Bronisław Dudka. "Jedynka" na liście LPR w okręgu nowosądeckim przypadła Stanisławowi Rakoczemu z Prawicy Rzeczypospolitej.

W Tarnowie pierwsza wśród kandydatów PiS do Sejmu jest poseł Barbara Marianowska. Liderem listy PO jest poseł Aleksander Grad. LiD postawił na radną wojewódzką, przewodniczącą Partii Demokratycznej-demokraci.pl w Małopolsce Brygidę Kuźniak, a drugie miejsce zajął były poseł Krzysztofa Janik z SLD.

"Jedynką" PSL w Tarnowie jest poseł Wiesław Woda, a "jedynką" LPR w okręgu tarnowskim jest były wiceminister budownictwa Wojciech Bosak.

Samoobrona na pierwszym miejscu wystawiła w tym okręgu posła Jerzego Zawiszę, prawomocnie uznanego przez sąd za "kłamcę lustracyjnego" (zapowiedział kasację do Sądu Najwyższego). W piątek rano - jak wynika z informacji na stronie internetowej PKW - lista Samoobrony w Tarnowie nie była jeszcze zarejestrowana.

W okręgu chrzanowskim w walce o mandaty poselskie zmierzą się liderzy list: wiceminister spraw zagranicznych Paweł Kowal (PiS), poseł Paweł Graś (PO), starosta oświęcimski Józef Kała (PSL), poseł Stanisław Rydzoń (LiD), były senator SLD Janusz Bargieł (Samoobrona) i poseł Leszek Murzyn (LPR).(PAP)

wos/ hp/ czo/ ura/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)