Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

W kwietniu apelacja ws. korupcji w sądzie w Suwałkach

0
Podziel się

28 kwietnia Sąd Apelacyjny w Białymstoku
zajmie się odwołaniem od wyroku w sprawie korupcji w suwalskim
wymiarze sprawiedliwości - poinformowano PAP we wtorek w sądzie.

bEixQBph

28 kwietnia Sąd Apelacyjny w Białymstoku zajmie się odwołaniem od wyroku w sprawie korupcji w suwalskim wymiarze sprawiedliwości - poinformowano PAP we wtorek w sądzie.

W październiku 2008 roku, po trwającym blisko dwa lata procesie, Sąd Okręgowy w Łomży uniewinnił od zarzutów korupcyjnych sędzię z Suwałk Grażynę Z. i dwóch miejscowych adwokatów.

Z pozostałych ośmiu osób oskarżonych, skazał jedynie trzy, na kary w zawieszeniu za usiłowanie wręczenia łapówek funkcjonariuszowi publicznemu.

bEixQBpj

Oskarżająca w tej sprawie białostocka prokuratura złożyła apelację wobec całego wyroku łomżyńskiego sądu.

To najgłośniejsza w regionie sprawa dotycząca podejrzeń korupcji w wymiarze sprawiedliwości, w sytuacji gdy zarzuty postawiono m.in. sędzi i adwokatom.

Sędzi z suwalskiego sądu okręgowego Grażynie Z. prokuratura zarzuciła m.in. kilkukrotne przyjęcie, w latach 2000-2005, łapówek od jednego do czterech tysięcy złotych, głównie za korzystne rozstrzygnięcia w sądzie, m.in. zawieszenie wykonania kary czy uchylenie aresztu.

Dwóm oskarżonym w tej sprawie suwalskim adwokatom zarzucono płatną protekcję. Mieli się oni przy tym powoływać na wpływy w suwalskim wymiarze sprawiedliwości i brać za to pieniądze od zainteresowanych.

bEixQBpp

Oskarżeni nie przyznali się do zarzutów. Uniewinniając sędzię, łomżyński sąd uznał, że zeznania głównego świadka, byłego policjanta, mającego konflikt z prawem w związku z przemytem spirytusu, to za mało.

Zarzucił też oskarżycielowi, że nie badał innych wątków korupcyjnych, a skupił się na sprawie Grażyny Z. (PAP)

rof/ bno/ mow/

bEixQBpK
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)