Notowania

wiadomości
03.09.2013 15:30

W latach 2014-2020 polskie porty zrealizują inwestycje za ponad 10 mld zł

W 2014-2020 w polskich portach mają być zrealizowane inwestycje o wartości ponad 10 mld zł - poinformował we wtorek w Gdańsku minister budownictwa Sławomir Nowak podczas inauguracji 17. Międzynarodowych Targów Morskich i Konferencji Baltexpo.

Podziel się
Dodaj komentarz

W 2014-2020 w polskich portach mają być zrealizowane inwestycje o wartości ponad 10 mld zł - poinformował we wtorek w Gdańsku minister budownictwa Sławomir Nowak podczas inauguracji 17. Międzynarodowych Targów Morskich i Konferencji Baltexpo.

Nowak powiedział, że w latach 2007-2013 w trzech kluczowych polskich portach morskich: w Gdańsku, w Gdyni i w Świnoujściu-Szczecinie dzięki dofinansowaniu z UE zrealizowano inwestycje o wartości prawie 4 mld zł. W nowej perspektywie w latach 2014-2020 mają być zrealizowane inwestycje o wartości ponad 10 mld zł.

"Mamy już większość projektów w tzw. dokumencie implementacyjnym i jesienią będzie on przyjęty jako strategiczny rządowy dokument" - powiedział minister dziennikarzom. "To są dziesiątki, setki projektów, na które porty otrzymają pieniądze" - dodał. Podkreślił, że jedną z głównych pozycji na liście jest pogłębienie toru wodnego w porcie Świnoujście-Szczecin.

Według Nowaka zainwestowane w portach kwoty pokazują, że polska gospodarka morska bardzo dynamicznie się rozwija i zaczyna być konkurencyjna w regionie Bałtyku.

Podsekretarz stanu w ministerstwie gospodarki Ilona Antoniszyn-Klik podczas inauguracji Baltexpo zwróciła uwagę, że przyszłe środki z funduszy unijnych powinny być przeznaczone także na inwestycje w innowacje. "Jedyne środki, które będziemy mieli dla przedsiębiorców w najbliższych 5 latach, będą właśnie na innowacje" - dodała.

Zwracając się do uczestników Baltexpo powiedziała: "jeśli chodzi o eksport, to jesteście nam niezbędni. Ten teren ma być naszym mocniejszym i coraz bardziej otwartym oknem na świat". Zapewniła, że ministerstwo gospodarki w ramach ustaw deregulacyjnych "szczególnie przygląda się wszystkim procedurom tak, żeby ułatwić wejście do polskich portów, żeby zrobić je jeszcze bardziej konkurencyjnymi". "Mamy jeszcze wiele do zrobienia, ale ta praca będzie kontynuowana" - podkreśliła.

Marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk zapewnił, że władze samorządowe wspólnie z rządem "będą czynić wszystko, aby gospodarka morska nadal była ważną częścią gospodarki regionu". Dodał, że w Pomorskiem są dwa wielkie porty, kilkanaście mniejszych portów służących rybołówstwu i turystyce, stocznie oraz wyższe uczelnie ukierunkowane na gospodarkę morską.

Podczas inauguracji wręczono najważniejsze nagrody targów - Złote Kotwice Baltexpo 2013.

Złotą Kotwicę w kategorii usług otrzymała Gdańska Stocznia Remontowa im. Józefa Piłsudskiego SA za przebudowę platformy "Safe Caledonia". Złotą Kotwicę w kategorii produkt otrzymała Remontowa Shipbuilding SA za budowę czterech nowoczesnych promów z napędem gazowym. Tytuł osobowości Roku Gospodarki Morskiej otrzymał Piotr Soyka, wieloletni prezes Gdańskiej Stoczni Remontowej, obecnie prezes zarządu Remontowa Holding SA.

Minister Nowak odnosząc się do trudnej, finansowej sytuacji Stoczni Gdańsk SA powiedział dziennikarzom, że "polityka powinna być jak najdalej od stoczni Gdańsk". "To co było problemem przez wiele lat i to co legło u podstaw obecnych problemów zakładu, to właśnie polityka i upolitycznienie tego problemu" - dodał. Zadeklarował, że "rząd na pewno tam, gdzie będzie mógł, będzie starał się wspierać właściciela w rozsądnym i racjonalnym wychodzeniu z kłopotów". "Nie można się spodziewać, że całe państwo i wszyscy podatnicy raz po raz będą się zrzucali, żeby ratować nierentowne przedsiębiorstwo, chociaż jest niezwykle istotne historycznie dla Gdańszczan" - zastrzegł.

Baltexpo towarzyszy Polsko-Norweskie Forum Gospodarki Morskiej.

Odbywające się w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym AmberExpo w Gdańsku targi, w których uczestniczy ponad 200 firm z całego świata, potrwają do czwartku. (PAP)

bls/ je/ mag/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz