Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W Łodzi ruszyły dwudniowe obchody Światowego Dnia Wody

0
Podziel się:

"Czysta woda dla zdrowego świata" - to hasło tegorocznych
łódzkich obchodów Światowego Dnia Wody, które rozpoczęły się w niedzielę. W czasie dwudniowej
imprezy organizatorzy chcą zwrócić uwagę mieszkańców Łodzi m.in. na konieczność racjonalnego
wykorzystywania tego surowca.

"Czysta woda dla zdrowego świata" - to hasło tegorocznych łódzkich obchodów Światowego Dnia Wody, które rozpoczęły się w niedzielę. W czasie dwudniowej imprezy organizatorzy chcą zwrócić uwagę mieszkańców Łodzi m.in. na konieczność racjonalnego wykorzystywania tego surowca.

W Łodzi patronat nad akcją objął prezydent miasta Tomasz Sadzyński, który z dumą podkreślał, że woda płynąca w łódzkich kranach jest jedną z najlepszych i najtańszych w Polsce, ma skład zbliżony do butelkowanych wód mineralnych.

"Łódzka +kranówka+ w 90 proc. pochodzi ze studni głębinowych i zawiera wiele korzystnych dla zdrowia pierwiastków i związków chemicznych. Analizując jej skład możemy się przekonać, że niewiele ustępuje wodom mineralnym sprzedawanym w sklepach. Ma też nad nimi jedną przewagę. Jest bowiem nie tylko czysta i smaczna, ale też tania. Za 1000 litrów trzeba zapłacić tylko 3 zł" - wyjaśnił Sadzyński.

Większość ujęć wodnych zaopatrujących Łódź znajduje się na terenie miasta. Najgłębsza studnia ma ponad 900 m. Do miasta trafia również woda z innych ujęć zlokalizowanych m.in., w Rokicinach i nad Zalewem Sulejowskim, który przez wiele lat był głównym źródłem wody dla Łodzi. Od 6 lat woda z zalewu nie jest już jednak pobierana.

Choć mieszkańcy Łodzi nie mają w tej chwili problemów z wodą, to imprezy zaplanowane z okazji Dnia Wody mają zwrócić ich uwagę m.in. na konieczność racjonalnego wykorzystywania tego surowca.

Oprócz wodnych szaleństw w "na Fali" i w "Wodnym Raju" w ciągu dwóch dni będzie można zwiedzić muzeum kanału "Dętka" na pl. Wolności, wziąć udział w spacerze pt. "Z biegiem Łódki", obejrzeć film "Kanał" w kinie Cytryna i uczestniczyć w konferencji pt. "Zatrzymać wodę w Łodzi". Zorganizowane grupy łódzkich gimnazjalistów zwiedzą stację uzdatniania wody "Dąbrowa".

W Manufakturze zaplanowano m.in. konkursy i zabawy dla dzieci, degustacja łódzkiej wody zdrojowej, przygotowane przez Politechnikę Łódzką eksperymenty z wodą, wystawę akwarystyczną oraz pokaz rzeźbienia w lodzie.

Zaplanowano również odsłonięcie pamiątkowego włazu kanału w ul. Lindleya, wystawę fotografii historycznych łódzkich włazów kanalizacyjnych i dzień otwarty w Zakładzie Wodociągów i Kanalizacji.

Światowy Dzień Wody przypada 22 marca. Został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1992 roku na konferencji "Szczyt Ziemi 1992" w Rio de Janeiro. Po raz pierwszy obchodzono go w 1993 r. Dzień Wody ma zwracać uwagę na to, że ponad miliard ludzi na świecie cierpi z powodu dostępu do czystej wody pitnej. Ma też uświadamiać jak duży jest wpływ prawidłowej gospodarki wodnej na kondycję gospodarczą i społeczną poszczególnych państw.(PAP)

duk/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)