Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W Lubuskiem niewielu cudzoziemców złożyło wnioski o abolicję

0
Podziel się:

W Lubuskiem tylko 24 cudzoziemców złożyło wnioski o abolicję.
Według władz województwa może to wynikać z niewiedzy o możliwości zalegalizowania pobytu w Polsce.
Wojewoda apeluje więc o informowanie cudzoziemców o możliwości skorzystania z abolicji.

W Lubuskiem tylko 24 cudzoziemców złożyło wnioski o abolicję. Według władz województwa może to wynikać z niewiedzy o możliwości zalegalizowania pobytu w Polsce. Wojewoda apeluje więc o informowanie cudzoziemców o możliwości skorzystania z abolicji.

Jak poinformował PAP rzecznik wojewody lubuskiego Paweł Siminiak, w Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim w Gorzowie Wielkopolskim cudzoziemcy złożyli od początku roku tylko 24 wnioski o objęcie ich abolicją; dotychczas 10 z nich uzyskało zezwolenia na zamieszkanie w Polsce, wśród nich najwięcej jest obywateli Ukrainy.

Według dyrektora Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców Urzędu Wojewódzkiego w Gorzowie Pawła Klimczaka, jest mało prawdopodobne, aby na terenie województwa przebywało tak mało osób spełniających warunki do zalegalizowania pobytu w drodze abolicji.

Jego zdaniem najprawdopodobniej jeszcze nie do wszystkich dotarła wiadomość o tym, że powstała szansa na wyjście z "szarej strefy" i uregulowanie statusu pobytowego i spraw związanych z zatrudnieniem. "Cudzoziemcy rzadziej korzystają z informacji polskich mediów, warto sprawdzić, czy w naszym otoczeniu nie ma ludzi, którzy być może przebywają od lat w Polsce nielegalnie i powinni skorzystać z abolicji" - wyjaśnił Klimczak.

Straż Graniczna i służby wojewody lubuskiego nie dysponują nawet szacunkowymi danymi o liczbie cudzoziemców przebywających nielegalnie na terenie województwa.

O abolicję mogą ubiegać się cudzoziemcy, którzy przebywają w Polsce nielegalnie i nieprzerwanie co najmniej od 20 grudnia 2007 r. Cudzoziemcy, którym odmówiono nadania statusu uchodźcy i wobec których orzeczono o wydaleniu z terytorium Polski, skorzystają z nowych przepisów, jeśli ich pobyt jest nieprzerwany od 1 stycznia 2010 r. Abolicja obejmie także tych, wobec których 1 stycznia 2010 r. trwało kolejne postępowanie w sprawie nadania statusu uchodźcy.

Zalegalizowanie pobytu odbywa się w formie zezwolenia na zamieszkanie w Polsce na okres dwóch lat. W tym czasie cudzoziemiec może podjąć zatrudnienie na podstawie umowy o pracę bez zezwolenia oraz prawnie uregulować swój dalszy pobyt w naszym kraju.

Wniosek o zalegalizowanie pobytu cudzoziemcy mogą składać do 2 lipca br. do wojewody właściwego ze względu na miejsce ich pobytu. (PAP)

mmd/ abr/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)