Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W lutym wybory uzupełniające do Senatu w Wielkopolsce

0
Podziel się:

Cztery partie parlamentarne oraz niezależny komitet wyborców Henryka Stokłosy
będą mogły wystawić swoich kandydatów w wyborach uzupełniających do Senatu w okręgu nr 37
obejmującym północną i zachodnią Wielkopolskę. Wybory odbędą się 6 lutego.

Cztery partie parlamentarne oraz niezależny komitet wyborców Henryka Stokłosy będą mogły wystawić swoich kandydatów w wyborach uzupełniających do Senatu w okręgu nr 37 obejmującym północną i zachodnią Wielkopolskę. Wybory odbędą się 6 lutego.

Państwowa Komisja Wyborcza zatwierdziła w poniedziałek zgłoszenia komitetów Sojuszu Lewicy Demokratycznej, Polskiego Stronnictwa Ludowego, Platformy Obywatelskiej RP, Prawa i Sprawiedliwości i Komitetu Wyborczego Wyborców Henryka Tadeusza Stokłosy - poinformował PAP ekspert krajowego Biura Wyborczego Lech Gajzler.

Wybory uzupełniające do Senatu - o mandat zwolniony przez Piotra Głowskiego (PO), który został prezydentem Piły (Wielkopolskie) - odbędą się 6 lutego w Okręgu wyborczym nr 37, który obejmuje 11 powiatów północnej i zachodniej Wielkopolski.

Imiennie kandydatów na senatora można zgłaszać do 28 grudnia do godz. 24 do Okręgowej Komisji Wyborczej w Pile, aby zarejestrować kandydata należy w Komisji złożyć listy poparcia od trzech tys. wyborców.

Pierwszym oficjalnie zaprezentowanym kandydatem w tych wyborach jest Małgorzata Janyska (PO), którą w poniedziałek zaprezentowano w Pile. W wyborach wystartuje też były senator z tego okręgu Henryk Stokłosa, pozostałe komitety nie ogłosiły jeszcze nazwisk swoich kandydatów.

W 2007 roku o mandat senatora ubiegało się w tym okręgu siedem osób. Najlepszy wynik osiągnął kandydat PO Mieczysław Augustyn 42,15 proc. głosów, drugi mandat przypadł Piotrowi Głowskiemu (PO), na którego zagłosowało 29,28 proc. wyborców. Ponad 20-procentowe poparcie uzyskali też kandydaci: Zenon Kułaga (Lewica), Józef Lewandowski PSL i Piotr Bartnik z PiS, wynik minimalnie poniżej 20 proc. uzyskał inny kandydat PiS Janusz Kubiak. Najsłabszy wynik, nieco ponad 3 proc., uzyskał kandydat UPR Witold Żółć.(PAP)

kpr/ la/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)