Notowania

walka z terroryzmem
01.05.2012 20:00

W Macedonii aresztowano 20 osób

W Macedonii policja aresztowała 20 radykalnych islamistów w związku z zabójstwem pięciu macedońskich rybaków.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Wayan Vota/CC/Flickr)

W Macedonii policja aresztowała 20 radykalnych islamistów w związku z zabójstwem pięciu macedońskich rybaków. Kwietniowe morderstwo podsyciło napięcia między etnicznie macedońską większością a albańską mniejszością, w większości muzułmańską.

Podejrzanym postawiono zarzut terroryzmu - poinformowała minister spraw wewnętrznych Gordana Jankułowska. Nie sprecyzowała, do jakiej grupy etnicznej należą podejrzani, zaznaczając, że wszyscy są obywatelami Macedonii.

Minister dodała, że zatrzymani _ walczyli w Afganistanie i Pakistanie z siłami NATO _ i wszyscy są wyznawcami _ radykalnego islamu _. Jak oceniła, motywem zabójstwa było _ wywołanie w kraju strachu i poczucia braku bezpieczeństwa _.

W czasie rewizji prowadzonych w 26 miejscach w stolicy kraju Skopje policja skonfiskowała dużą ilość broni, kamizelki kuloodporne i kominiarki, a także islamistyczną literaturę.

12 kwietnia znaleziono zastrzelonych pięciu Macedończyków w miejscowości Smiljkowci w pobliżu sztucznego jeziora Żelezarsko. Zabójstwo wywołało w Macedonii napięcia na tle etnicznym, gdyż o zbrodnię oskarżono miejscowych Albańczyków.

W Macedonii od końca zbrojnej rebelii w 2001 roku, kiedy domagający się większych praw etniczni Albańczycy przez osiem miesięcy walczyli z siłami rządowymi, napięcia nadal się utrzymują. W konflikcie, który zakończyła interwencja oddziałów NATO, zginęło 80 osób.

Macedonia liczy 2,1 mln mieszkańców, w większości prawosławnych. Wyznający islam Albańczycy stanowią jedną czwartą ludności.

Czytaj więcej na temat terroryzmu w Money.pl
Chcieli wysadzić most. Przeszkodził im tajniak Zatrzymani są anarchistami i nie mają powiązań z międzynarodowym terroryzmem.
W Wielkiej Brytanii obława na terrorystów Siedem osób, podejrzewanych o finansowanie organizacji terrorystycznej i pranie brudnych pieniędzy, zatrzymano w Wielkiej Brytanii.
Znaleźli tajne dokumenty bin Ladena. A w nich... Z dokumentów odnalezionych w kryjówce Osamy bin Ladena wynika, że zdawał sobie sprawę, iż Al-Kaida prowadzi wojnę, której nigdy nie wygra.
Tagi: walka z terroryzmem, macedonia, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz