Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W maju wskaźnik koniunktury bankowej Pengab spadł o 9 pkt do 11,3 pkt

0
Podziel się:

Wskaźnik koniunktury bankowej Pengab spadł w maju br. o 9 pkt do 11,3 pkt
wobec kwietniowego wzrostu o 1,9 pkt, kiedy wyniósł 20,3 pkt - poinformowały we wtorek TNS Polska i
Związek Banków Polskich. Bankowcy spodziewają się jednak ożywienia na rynku kredytowym.

Wskaźnik koniunktury bankowej Pengab spadł w maju br. o 9 pkt do 11,3 pkt wobec kwietniowego wzrostu o 1,9 pkt, kiedy wyniósł 20,3 pkt - poinformowały we wtorek TNS Polska i Związek Banków Polskich. Bankowcy spodziewają się jednak ożywienia na rynku kredytowym.

"Poczucie niepewności (...) topnieje wolniej niż oczekiwaliśmy tego na początku roku" - powiedział we wtorek na konferencji Marcin Idzik z TNS Polska. Dodał, że majowy spadek Pengabu był znaczny, obniżył się bowiem do poziomu z lutego br. W maju spadły wszystkie składowe indeksu Pengab - zarówno dotyczące ocen bieżących, jak i prognoz.

Zgodnie z badaniami prognoza dotycząca kredytów dla gospodarstw domowych wyniosła 50,8 pkt po spadku o 6,2 pkt wobec kwietnia. Z kolei wskaźnik oceny dla tego segmentu osiągnął 23 pkt, co stanowi spadek o 7,4 pkt.

Pogorszeniu w maju uległa sytuacja na rynku kredytów dla gospodarstw domowych. Po trzech kolejnych miesiącach wzrostu zanotowano spadek zarówno wskaźnika ocen, jak i prognoz. W maju 47 proc. badanych banków udzieliło więcej kredytów konsumpcyjnych niż w ubiegłym miesiącu, a 21 proc. mniej. Tym samym saldo ocen, informujące o różnicy między odsetkiem placówek stwierdzających wzrost i spadek wyniosło w maju 26 proc., co oznacza spadek o 12 pkt proc. wobec kwietnia.

W przypadku kredytów mieszkaniowych 35 proc. banków udzieliło w maju więcej kredytów, a 21 proc. mniej. Saldo ocen w tym segmencie wyniosło 14 proc., po spadku o 9 pkt proc. wobec kwietnia. O 1 pkt proc. do minus 10 proc. spadło saldo ocen dla kredytów samochodowych. O taki sam wskaźnik zmniejszyło się też saldo ocen kredytów zagrożonych dla gospodarstw domowych, które w maju wyniosło 11 proc.

Wskaźnik prognoz dla kredytów udzielanych przez banki firmom spadł natomiast o 6 pkt do 22 pkt, natomiast wskaźnik ocen sytuacji na rynku kredytów przedsiębiorstw osiągnął 8 pkt, co oznacza spadek o 1,6 pkt wobec kwietnia br.

W maju 25 proc. banków udzieliło więcej kredytów inwestycyjnych, a 30 proc. zanotowało wzrost w segmencie kredytów obrotowych. Saldo ocen dla tych segmentów nie zmieniło się o wyniosło 10 proc. dla kredytów inwestycyjnych i 14 proc. dla kredytów obrotowych. Wzrosła liczba kredytów dla przedsiębiorstw mających problemy z ich spłatą.

Spadła aktywność klientów indywidualnych na rynku depozytowym. Wskaźnik bieżący wynosi 4,6 pkt, po spadku o 15,3 pkt wobec kwietnia. Wskaźnik przyszłych tendencji spadł w maju o 9,5 pkt do poziomu 0,1 proc. Saldo ocen w stosunku do kwietnia spadło w przypadku depozytów bieżących gospodarstw domowych o 15 pkt proc. do 17 proc., a w przypadku depozytów terminowych o 25 pkt do 3 proc.

Po kwietniowym ożywieniu maj przyniósł powrót wcześniejszego spadkowego trendu w depozytach podmiotów gospodarczych. Wskaźnik prognoz spadł w tym przypadku o 8,8 pkt proc. i obecnie wynosi minus 5,8 pkt, a wskaźnik ocen wynosi 0,4 pkt po spadku o 5 pkt proc.

37 proc. badanych banków oczekuje, że w ciągu najbliższych sześciu miesięcy udzieli więcej kredytów mieszkaniowych. Na wzrost liczby kredytów konsumpcyjnych i lokat długoterminowych dla osób prywatnych liczy odpowiednio 60 proc. i 16 proc. banków.

W ciągu najbliższych dwóch kwartałów 19 proc. badanych banków przewiduje poprawę sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstw. 13 proc. banków ocenia, że sytuacja gospodarstw domowych zmieni się na korzyść. O poprawie sytuacji ekonomicznej całej gospodarki mówi 15 proc. banków.

Z badania wynika, że przewidywana inflacja na koniec 2013 roku powinna wynieść 2,587 proc. (PAP)

mmu/ pad/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)