Notowania

wojna w mali
06.07.2013 12:38

W Mali zniesiono wprowadzony w styczniu stan wyjątkowy

Wprowadzając stan wyjątkowy władze zakazały zgromadzeń publicznych, manifestacji ulicznych i wszystkiego, co może zakłócać porządek publiczny.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Guaka/cc/wikimedia commons)

Wprowadzony w styczniu stan wyjątkowy na obszarze Mali został w sobotę zniesiony w przeddzień rozpoczęcia kampanii przed wyborami prezydenckimi, które odbędą się 28 lipca - poinformowało malijskie ministerstwo bezpieczeństwa.

Wprowadzając stan wyjątkowy władze zakazały zgromadzeń publicznych, manifestacji ulicznych i _ wszystkiego, co może zakłócać porządek publiczny _.

Kilka dni wcześniej Francja rozpoczęła interwencję zbrojną w Mali, by wesprzeć armię malijską w walce z rebeliantami, którzy zajęli miasto Konna w środkowej części państwa. Po utracie Konny rząd Mali zaapelował do Francji o rychłą pomoc wojskową.

Od kwietnia rebelianci zdołali opanować na północy Mali pustynny teren o powierzchni równej Francji. Sprzyjał im chaos, w jakim pogrążył się kraj po obaleniu w marcowym wojskowym zamachu stanu demokratycznie wybranego prezydenta Amadou Toure.

18 czerwca w stolicy Burkina Faso, po wielu tygodniach żmudnych politycznych targów, przedstawiciele władz Mali i dwóch separatystycznych tuareskich armii partyzanckich zawarli porozumienie, które zapewni, że przynajmniej przez miesiąc pokój zapanuje w kraju wstrząsanym od półtora roku domową wojną.

W umowie pokojowej przywódcy Ruchu Wyzwolenia Narodowego Azawadu i Wysokiej Rady na rzecz Jedności Azawadu (Azawad to tuareska nazwa ich niepodległego państwa, o które od pół wieku walczą w północnej części Mali) zgodzili się wpuścić rządowe wojsko do tuareskiej twierdzy i stolicy, miasta Kidal. W ten sposób zapowiedziane na koniec lipca wybory prezydenckie w Mali będzie można przeprowadzić na całym terytorium państwa i nie dojdzie z tego powodu do nowej wojny.

Na rozejmie z Tuaregami i wyborach prezydenckich w Mali najbardziej zależy Francuzom, którzy będą mogli uznać je za zwieńczenie ich interwencji zbrojnej i zacząć wycofywać wojska. Zastąpi je 12,5 tys. żołnierzy ONZ, których zadaniem będzie upilnować Mali przed atakami Al-Kaidy, ale też przed recydywą wojny domowej.

W wyborach prezydenckich udział weźmie 28 kandydatów.

Czytaj więcej w Money.pl
Z wojny chcą zrobić misję pokojową Francja nie chce angażować się w długotrwałe i kosztowne stacjonowanie tam swoich żołnierzy.
Wojska francuskie prą naprząd. Są już w... Francuzom udało się wyprzeć islamistów z Gao i Tmibuktu - poinformowała agencja AFP powołując się na lokalne źródła.
Tagi: wojna w mali, mali, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz