Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W Małopolsce strajkuje 21 placówek, od poniedziałku lekarze mogą zaostrzyć protest

0
Podziel się:

W Małopolsce nadal strajkuje 21 placówek: 19
szpitali oraz dwie jednostki Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ) w
Chełmku i Oświęcimiu. Jak poinformował w czwartek na konferencji
prasowej wiceprzewodniczący Regionu Małopolska OZZL Piotr Watoła,
jeżeli nie dojdzie do porozumienia, od poniedziałku lekarze
przestaną wypisywać pacjentom zwolnienia.

W Małopolsce nadal strajkuje 21 placówek: 19 szpitali oraz dwie jednostki Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ) w Chełmku i Oświęcimiu. Jak poinformował w czwartek na konferencji prasowej wiceprzewodniczący Regionu Małopolska OZZL Piotr Watoła, jeżeli nie dojdzie do porozumienia, od poniedziałku lekarze przestaną wypisywać pacjentom zwolnienia.

W szpitalach w Oświęcimiu i Chrzanowie lekarze składają swoim mężom zaufania wypowiedzenia, które w odpowiednim momencie trafią do dyrekcji. Podobny zamiar mieli lekarze z Wadowic. "W Oświęcimiu zebrano wypowiedzenia od 60 proc. lekarzy, w Chrzanowie - od około połowy" - powiedział Watoła.

Według regionalnych władz OZZL, w proteście w Małopolsce uczestniczy 2,6 tys. lekarzy, prawie połowa pracujących w województwie. Lekarze pracują w trybie ostrego dyżuru, zamknięta jest część lub wszystkie poradnie, na oddziałach są tylko lekarze pełniący dyżur.

Do akcji protestacyjnej przygotowują się - jak informuje OZZL - trzy kolejne krakowskie szpitale: św. Ludwika, Szpital Rehabilitacyjny przy ul. Modrzewiowej i Szpital im. Narutowicza. Tam strajk może się zacząć w przyszłym tygodniu.

Podczas konferencji prasowej w OZZL poinformowano, że wobec przewodniczącego oddziału terenowego związku w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Rydygiera wszczęto na wniosek dyrektora tej placówki "postępowanie administracyjne w sprawie obowiązku świadczenia osobistego na rzecz obrony, przewidywanego do wykonania w razie ogłoszenia mobilizacji lub wybuchu wojny".

"Na dziś nie oznacza to w praktyce jeszcze nic" - mówił przewodniczący Okręgowej Rady Lekarskiej w Krakowie Jerzy Friediger.

Dyrektor Szpitala im. Rydygiera Krzysztof Kłos odżegnuje się od wszelkich działań przeciw protestującym. "Strajk jest legalny, związki przeprowadziły całe postępowanie w zakresie sporu zbiorowego. Podpisaliśmy protokół rozbieżności. Od strony formalnej nie mogę mieć żadnych uwag. Odżegnuję się od działań, które mają na celu w podtekście szykanowanie związkowców" - powiedział PAP Kłos.

Dyrektor dodał, że zgodnie przepisami, co pewien czas aktualizowane są listy pracowników szpitala - lekarzy i pielęgniarek, którzy podlegają mobilizacji i informacje te są przekazywane urzędom gminy. "Niewykluczone, że właśnie w tym celu sporządzono to pismo i nie ma to związku z trwającym protestem" - wyjaśnił Kłos.(PAP)

wos/ bno/ mag/

17:03 07/05/24

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)