Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W marcu wizyta chińskiej misji gospodarczej w woj. śląskim

0
Podziel się:

Ponadczterdziestosobowa grupa biznesmenów i przedstawicieli władz
chińskiej prowincji Heilongjiang odwiedzi 12 marca Częstochowę i Katowice. Chińczycy poszukują
kontaktów z polskimi handlowcami oraz firmami branż m.in.: maszynowej, chemicznej i produkcji
rolnej.

Ponadczterdziestosobowa grupa biznesmenów i przedstawicieli władz chińskiej prowincji Heilongjiang odwiedzi 12 marca Częstochowę i Katowice. Chińczycy poszukują kontaktów z polskimi handlowcami oraz firmami branż m.in.: maszynowej, chemicznej i produkcji rolnej.

Na spotkanie z potencjalnymi chińskimi partnerami zaprosił w czwartek przedsiębiorców subregionu częstochowskiego prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk. Uczestniczył on w grudniowej misji gospodarczej do Chin prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.

Jak wyjaśnił podczas czwartkowej konferencji prasowej Matyjaszczyk, marcowa wizyta Chińczyków w Częstochowie będzie efektem grudniowej wizyty w Chinach.

"Po mojej prezentacji Częstochowy przedstawiciel regionu Heilongjiang wyraził chęć bliższego poznania naszego miasta i po późniejszej krótkiej korespondencji i wysłaniu naszego zaproszenia zdecydował się na przyjazd do Częstochowy" - zaznaczył Matyjaszczyk.

Dwudniowy pobyt w Polsce przedsiębiorców i przedstawicieli władz prowincji Heilongjiang organizuje Polska Agencja Inwestycji Zagranicznych. 12 marca planowane są wizyty w Częstochowie i Katowicach; kolejny dzień chińscy goście mają spędzić w Warszawie.

Na razie znane są szczegóły spotkania w Częstochowie. Odbędzie się ono 12 marca po południu w Częstochowskim Parku Przemysłowym. Chęć uczestnictwa regionalni przedsiębiorcy mogą już zgłaszać poprzez formularz na stronie www.arr.czestochowa.pl/rejestracja-chiny.html

W zapowiedzianym składzie misji gospodarczej z prowincji Heilongjiang znaleźli się przedstawiciele dużych przedsiębiorstw działających w branżach m.in.: samochodowej, petrochemicznej, paliwowej, budowlanej, elektrotechnicznej, energetycznej, turystycznej, przemysłu maszynowego, środków transportu i producentów rolnych.

Jednym z nich jest grupa Qier Machine Tool, produkująca maszyny przemysłowe - w Polsce zainteresowana np. współpracą z producentami, sprzedawcami, dostawcami i importerami sterowanych numerycznie obrabiarek. Inne przedsiębiorstwo, Huaneng New Energy Industrial, chciałoby współpracować z europejskimi firmami branży energii wiatrowej.

Łącznie w misji mają uczestniczyć przedstawiciele kilkunastu przedsiębiorstw. Niektóre z nich posiadają po kilkadziesiąt fabryk i zakładów, zatrudniają tysiące pracowników i działają jednocześnie w kilku branżach. Biznesmenom towarzyszyć mają przedstawiciele władz prowincji, a także kilku leżących na jej terenie miast i powiatów.

Prowincja Heilongjiang leży w północno-wschodnich Chinach, od północy granicząc - poprzez rzekę Amur - z Rosją. Jej stolicą jest liczące ok. 3,4 mln mieszkańców miasto Harbin. W prowincji na powierzchni ok. 460 tys. km kw. mieszka ok. 38,2 mln osób (Polska przy podobnej liczbie mieszkańców zajmuje powierzchnię niespełna 313 tys. km kw). Prowincja podzielona jest na 128 powiatów. (PAP)

mtb/ pad/ bk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)