Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W marcu wskaźnik koniunktury bankowej Pengab wyniósł 18,4 pkt

0
Podziel się:

Wskaźnik koniunktury bankowej Pengab wzrósł w marcu br. o 4,7 pkt wobec
lutowego odczytu i wynosi obecnie 18,4 pkt - poinformowały we wtorek TNS Polska oraz Związek Banków
Polskich. Poprawiła się ocena sytuacji zwłaszcza na rynkach kredytowych.

Wskaźnik koniunktury bankowej Pengab wzrósł w marcu br. o 4,7 pkt wobec lutowego odczytu i wynosi obecnie 18,4 pkt - poinformowały we wtorek TNS Polska oraz Związek Banków Polskich. Poprawiła się ocena sytuacji zwłaszcza na rynkach kredytowych.

"To największy wzrost Pengabu od ponad roku. Jest coraz więcej optymizmu, szczególnie w prognozach i jest szansa na wyhamowanie tendencji spadkowej wskaźnika" - powiedział podczas wtorkowej konferencji Marcin Idzik z TNS Polska. Zaznaczył, że wyraźnie poprawiła się ocena sytuacji na rynku kredytów złotowych - zarówno w segmencie klientów indywidualnych, jak i przedsiębiorstw, a przewidywania na najbliższy kwartał są także optymistyczne.

Z opublikowanych danych wynika, że wskaźnik prognoz wzrósł o 5,6 pkt do 17,9 pkt, natomiast wskaźnik ocen wzrósł o 3,9 pkt do 18,9 pkt. Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury (WOKKB) wzrósł w marcu o 7,1 pkt do 19,7 pkt.

Idzik zwrócił uwagę na przeciwstawne kierunki, które obserwowane są na rynku depozytowym i rynku kredytowym. Poinformował, że widoczny jest spadek dynamiki na rynku depozytów złotowych przedsiębiorstw. "Przewidywania w tym zakresie niestety są mniej optymistyczne, ponieważ bankowcy sądzą, że odbudowa wolumenu depozytów przedsiębiorstw będzie przebiegała relatywnie powoli" - powiedział Idzik.

Podkreślił, że znaczące zmiany nastąpiły natomiast jeżeli chodzi o prognozy rynku kredytowego. Wskazał, że w III kwartale zeszłego roku około jedna trzecia placówek bankowych informowała, że przewiduje wzrost zainteresowania kredytami złotowymi, podczas gdy obecnie odsetek ten wynosi 68 proc. (wzrost o 12 pkt proc. wobec lutego). Idzik dodał, że optymizm banków w tym zakresie rośnie od trzech miesięcy. "Możemy mieć nadzieję, że ten wzrost będzie kontynuowany" - powiedział. Spadku akcji kredytowej oczekuje 6 proc. ankietowanych, czyli o 8 pkt proc. mniej niż w poprzedniej ankiecie.

Z badania wynika, iż kredyty złotowe ogółem rosły w 46 proc. placówek bankowych (o 10 pkt proc. więcej niż przed miesiącem); malały w 21 proc. (spadek o 6 pkt proc.), a w 33 proc. nie zmieniły się (spadek o 4 pkt proc.).

W przypadku kredytów mieszkaniowych dla osób prywatnych wzrosty odnotowało 21 proc. placówek, a spadki 21 proc. Wzrostu liczby kredytów mieszkaniowych spodziewa się 44 proc. placówek, a ich spadku 11 proc., z kolei 45 proc. nie spodziewa się zmian.

TNS Polska wskazał też, że w marcu depozyty złotowe rosły w 51 proc. placówek bankowych (wzrost o 7 pkt proc. wobec lutego), a spadały w 15 proc. Lokaty terminowe rosły łącznie w 47 proc. placówek, a spadały w 20 proc.

"Zdecydowana większość bankowców (82 proc.) uważa, że Rada Polityki Pieniężnej pozostawi stopy procentowe bez zmian w przyszłym miesiącu. Co szósty (17 proc.) uważa, że zostaną one obniżone. Odsetek bankowców, którzy przewidują podniesienie stóp procentowych wynosi 1 proc." - wskazano w komunikacie.

Zgodnie z danymi TNS Polska w ciągu ostatniego miesiąca w 5 proc. placówek bankowych wzrosło oprocentowanie kredytów, w 48 proc. nie zmieniło się, a w 47 proc. spadło. Wzrostu oprocentowania kredytów oczekuje 5 proc. placówek, 51 proc. uważa, że oprocentowanie pozostanie bez zmian, a spadków spodziewa się 45 proc. placówek bankowych. (PAP)

mmu/ pad/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)