Notowania

wiadomości
12.12.2011 23:33

W Mediolanie odbyła się debata: Polska i Europa, od Solidarności do przewodnictwa w UE

"Polska i Europa, od Solidarności do przewodnictwa w Unii Europejskiej" - to tytuł debaty, jaka odbyła się w poniedziałek w Mediolanie . Zorganizowała ją Fundacja dziennika "Corriere della Sera" we współpracy z konsulatem generalnym RP w stolicy Lombardii.

Podziel się
Dodaj komentarz

*"Polska i Europa, od Solidarności do przewodnictwa w Unii Europejskiej" - to tytuł debaty, jaka odbyła się w poniedziałek w Mediolanie . Zorganizowała ją Fundacja dziennika "Corriere della Sera" we współpracy z konsulatem generalnym RP w stolicy Lombardii. *

W dyskusji uczestniczyli włoscy publicyści od lat piszący o Polsce: Luigi Geninazzi, Franco Venturini i Sandro Scabello. Był także korespondent agencji Ansa w Warszawie Tadeusz Konopka.

Debata, której słuchało około 200 osób, odbyła się na zakończenie polskiego przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej.

Od wspomnień z lat 80. uczestnicy spotkania przeszli do obecnych wydarzeń, między innymi do niedawnego wystąpienia ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego w Berlinie. Franco Venturini, komentator "Corriere della Sera" wyraził opinię, że to, iż szef polskiej dyplomacji przypomina Niemcom o ich roli w Europie, to wydarzenie "epokowe".

Paolo Galli, który był ambasadorem Włoch w Warszawie w latach 1986-88, przypomniał, że gdy opuszczał placówkę, Tadeusz Mazowiecki i inni działacze opozycji mówili mu, by żałował, że wyjeżdża, bo - jak zapewniali - niebawem coś się w Polsce zmieni.

Pytani o rady dla dzisiejszej Polski, włoscy publicyści zgodnie odpowiedzieli: "tak trzymać". Z uznaniem wypowiadali się o tym, że Polskę ominął kryzys gospodarczy. (PAP)

sw/sp/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz