Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W Mielniku "urodziny" województwa podlaskiego

0
Podziel się:

W Mielniku nad Bugiem w sobotę i niedzielę województwo podlaskie świętuje
swoje 497. "urodziny". Impreza nawiązuje do historycznej daty powołania pierwszego wojewody
podlaskiego, a służy przede wszystkim integracji regionu.

W Mielniku nad Bugiem w sobotę i niedzielę województwo podlaskie świętuje swoje 497. "urodziny". Impreza nawiązuje do historycznej daty powołania pierwszego wojewody podlaskiego, a służy przede wszystkim integracji regionu.

Urodziny województwa podlaskiego, organizowane przez samorząd województwa, świętowane są po raz ósmy. Co roku odbywają się w innym mieście, by przybliżać daną część regionu.

Wybór Mielnika na miejsce tegorocznych obchodów wiąże się z bliskością Drohiczyna, historycznie pierwszej stolicy województwa. Na dwudniową imprezę składają się m.in. jarmark gmin i powiatów województwa, kiermasz sztuki ludowej i koncerty. Będzie też sesja poświęcona historii i dziejom Mielnika.

Celem wymyślonych w 2003 roku obchodów kolejnych rocznic jest integracja regionu, które składa się z dawnego województwa białostockiego oraz prawie całych: łomżyńskiego i suwalskiego. Przed tegorocznymi obchodami w Mielniku, świętowano m.in. w Białymstoku, Drohiczynie, Tykocinie i Sejnach.

Obchody "urodzin" województwa podlaskiego nawiązują do daty 29 sierpnia 1513 roku, kiedy to przywilejem króla Zygmunta Starego został powołany w Drohiczynie pierwszy wojewoda podlaski Iwan Sapieha.

Województwo podlaskie wyodrębniono wówczas terytorialnie z województwa trockiego. Naukowcy badający ten okres historii Podlasia powołują się na skrót dokumentu, w którym jest ta data, oraz dokumenty powołania Sapiehy na wojewodę.

Historycznie obecne województwo podlaskie to nie tylko Podlaskie przedrozbiorowe, ale także części województwa trockiego, nowogródzkiego, brzeskiego (teren dawnego Wielkiego Księstwa Litewskiego) oraz ziemie mazowieckie.

Poprzez obchody, władze województwa chcą przygotować mieszkańców do obchodów 500-lecia i przypomnieć w tym czasie historię regionu. (PAP)

rof/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)