Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

W Moskwie odsłonięto pomnik Łajki

0
Podziel się:

TASS) - W Moskwie odsłonięto w piątek pomnik
pierwszego psa w kosmosie - Łajki. Została ona wystrzelona na
orbitę okołoziemską 3 listopada 1957 roku w radzieckim statku
kosmicznym Sputnik 2.

TASS) - W Moskwie odsłonięto w piątek pomnik pierwszego psa w kosmosie - Łajki. Została ona wystrzelona na orbitę okołoziemską 3 listopada 1957 roku w radzieckim statku kosmicznym Sputnik 2.

Dwumetrowy pomnik przedstawiający rakietę kosmiczną, przechodzącą w ludzką dłoń, na której stoi pies, ustawiono w pobliżu instytutu badawczego medycyny wojskowej ministerstwa obrony.

Łajka zajęła istotnie miejsce w podboju kosmosu, dowodząc, że ziemski organizm może przetrwać dłuższy pobyt w stanie nieważkości. Jej misja umożliwiła loty ludzi w kosmos.

Łajka zdechła 5-7 godzin po starcie z powodu przegrzania i stresu. Informację tę ujawniono dopiero w 2002 r. - wcześniej utrzymywano, że przeżyła kilka dni.

Jako 3-letnia kundelka Łajka została wybrana do udziału w misji kosmicznej ze schroniska dla zwierząt. Była szkolona do lotu wraz z dwoma innymi psami, ale ostatecznie to ją wybrano.

W ramach szkolenia psy przechodziły treningi w wirówkach, co miało symulować przyśpieszenie podczas startu, oraz w urządzeniach wydających dźwięki podobne do statku kosmicznego podczas lotu.

Po dotarciu na orbitę Łajka przeżyła jeszcze kilka godzin, ale potem doszło do awarii systemu kontroli termicznej i zwierzę zdechło. Naukowcy od początku nie planowali sprowadzenia jej na ziemię. Zamierzano w pewnym momencie podać jej porcję zatrutego pożywienia.

Sputnik 2 uległ zniszczeniu podczas wchodzenia w atmosferę ziemską wraz ze szczątkami Łajki 14 kwietnia 1958 r. (PAP)

jo/ ro/

3795 arch.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)