Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W Moskwie zbiera się Polsko-Rosyjskie Forum Dialogu Obywatelskiego

0
Podziel się:

Z udziałem twórców kultury, ludzi mediów,
politologów oraz polityków z Polski i Rosji zbierze się w środę w
Moskwie Polsko-Rosyjskie Forum Dialogu Obywatelskiego.

Z udziałem twórców kultury, ludzi mediów, politologów oraz polityków z Polski i Rosji zbierze się w środę w Moskwie Polsko-Rosyjskie Forum Dialogu Obywatelskiego.

To już czwarte takie forum pomyślane jako płaszczyzna budowy porozumienia i współpracy między dwoma krajami. Gospodarzem spotkania będzie tym razem Akademia Gospodarki Narodowej Federacji Rosyjskiej.

Prace forum poprowadzą jego współprzewodniczący: reżyser Krzysztof Zanussi i były ambasador Rosji w Warszawie Leonid Draczewski. Obaj spotkali się w ubiegłym tygodniu w Moskwie z szefami dyplomacji Polski i Rosji - Radosławem Sikorskim i Siergiejem Ławrowem.

Ze strony polskiej spodziewany jest udział m.in. podsekretarza stanu w MSZ Andrzeja Kremera, byłego ministra spraw zagranicznych, współprzewodniczącego polsko-rosyjskiej Grupy ds. Trudnych Adama D. Rotfelda, posła Pawła Zalewskiego, dyrektora Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych Sławomira Dębskiego, prezesa Klubu Wschodniego Feliksa Kulikowskiego, byłego ambasadora RP w Moskwie Stanisława Cioska, prezesa Centrum Stosunków Międzynarodowych Eugeniusza Smolara i redaktora naczelnego "Gazety Wyborczej" Adama Michnika.

Strona rosyjska anonsowała uczestnictwo m.in. doradcy prezydenta ds. współpracy kulturalnej z zagranicą Michaiła Szwydkoja, byłego szefa Administracji (Kancelarii) Prezydenta Aleksandra Wołoszyna, byłego szefa dyplomacji Igora Iwanowa, przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Dumy Państwowej Konstantina Kosaczowa, rektora Moskiewskiego Państwowego Instytutu Stosunków Międzynarodowych (MGIMO), współprzewodniczącego polsko-rosyjskiej Grupy ds. Trudnych Anatolija Torkunowa, wiceministra ds. prasy, radia, telewizji i wydawnictw Władimira Grigoriewa, rektora Akademii Gospodarki Narodowej Władimira Maua i politologa Fiodora Łukjanowa.

Obrady będą się toczyły przy czterech "okrągłych stołach": politycznym, kulturalnym, dziennikarskim i ekonomicznym.

Pomysł forum zrodził się w czasach, gdy szefem MSZ Polski był Władysław Bartoszewski (2000-2001). Stosunki polsko-rosyjskie były wówczas praktycznie zamrożone z powodu wejścia Polski do NATO. Strona polska szukała wtedy neutralnej płaszczyzny dialogu. Uznała, że może nią być kultura i nauka.

Ideę udało się jednak wcielić w życie dopiero, gdy u sterów polskiej dyplomacji stał Włodzimierz Cimoszewicz (2001-2005), a gospodarzem pierwszego spotkania - w 2003 roku - była "Gazeta Wyborcza". Drugie forum odbyło się w 2004 roku w Petersburgu.

Potem - głównie za sprawą wyborów prezydenckich na Ukrainie, w których Polska i Rosja stanęły po różnych stronach barykady - w relacjach polsko-rosyjskich znów na kilka lat powiało chłodem.

W 2008 roku Sikorski i Ławrow podczas wizyty szefa polskiej dyplomacji w Moskwie zdecydowali o wznowieniu tych spotkań - trzecie odbyło się we wrześniu w Warszawie. Sporządzono wtedy swoisty protokół rozbieżności.

Rządy Polski i Rosji traktują Forum Dialogu Obywatelskiego jako jedną ze struktur, które mają pomóc w poprawie stosunków dwustronnych. Inne - to Grupa ds. Trudnych i Komitet Strategii Współpracy. To pierwsze gremium także zostało reaktywowane w 2008 roku. Natomiast Komitet Strategii Współpracy wznowił prace w ubiegłym tygodniu.

Środowe spotkanie w Moskwie poprzedza kolejne posiedzenie Grupy ds. Trudnych, które zbierze się w dniach 28-29 maja w Krakowie.

Jerzy Malczyk (PAP)

mal/ mmp/ ap/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)