Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W MPiPS spotkanie ws. pomocy dla Ukrainy

0
Podziel się:

Jak pomóc obywatelom Ukrainy - to temat spotkania organizacji pozarządowych
z ministrami: pracy i polityki społecznej oraz administracji i cyfryzacji, które rozpoczęło się we
wtorek po południu w MPiPS. Organizatorem spotkania jest Rada Działalności Pożytku Publicznego.

Jak pomóc obywatelom Ukrainy - to temat spotkania organizacji pozarządowych z ministrami: pracy i polityki społecznej oraz administracji i cyfryzacji, które rozpoczęło się we wtorek po południu w MPiPS. Organizatorem spotkania jest Rada Działalności Pożytku Publicznego.

W spotkaniu udział zadeklarowali przedstawiciele 48 organizacji pozarządowych zajmujących się obroną praw człowieka, pomocą społeczną, działających na rzecz społeczności ukraińskiej i zajmujących się współpracą rozwojową.

Są wśród nich m.in. Amnesty International, Federacja Polskich Banków Żywności, Fundacja Nowoczesna Polska, Fundacja Solidarności Międzynarodowej, Federacji Stowarzyszeń Uniwersytetów Trzeciego Wieku, Związek Harcerstwa Polskiego, organizacje kościelne, w tym Caritas.

Spotkanie ma na celu omówienie i ustalenie działań pomocowych polskiego sektora pozarządowego, we współpracy z administracją publiczną, na rzecz obywateli Ukrainy - zapowiedziało MPiPS. Po spotkaniu zapowiedziany jest briefing prasowy ministrów.

Rada Działalności Pożytku Publicznego to organ opiniodawczo-doradczy ministra pracy. Rada składa się z 20 członków, w tym pięciu przedstawicieli administracji rządowej, pięciu przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego oraz 10 przedstawicieli organizacji pozarządowych.

W całym kraju od kilku tygodni trwają zbiórki darów i pieniędzy na rzecz Ukrainy. Leki, środki opatrunkowe, żywność, ciepła odzież, śpiwory i koce, a także pieniądze wysyłane były na kijowski Majdan, gdy jeszcze trwały tam zmasowane protesty. Pomoc nie ustaje także po ich zakończeniu.

Pieniądze zbiera wiele organizacji w całej Polsce. Wśród nich m.in.: Fundacja Otwarty Dialog i Fundacja Edukacja dla Demokracji, a także Caritas Polska i PCK. Za część środków organizacje kupiły już leki i specjalistyczny sprzęt. Rozważana jest też m.in. pomoc dla rodzin ofiar zamieszek w Kijowie. Do Kijowa wyjeżdżają też wolontariusze, ratownicy. Z Polski płyną też deklaracje przyjęcia ukraińskich obywateli, których bliscy przebywają na leczeniu w polskich szpitalach. (PAP)

js/ malk/ ura/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)