Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
18.02.2011 08:34

W niedzielę odsłonięcie pomnika Chopina w Żelazowej Woli

Pomnik najwybitniejszego polskiego kompozytora zostanie odsłonięty w niedzielę w Żelazowej Woli. Drewnianą rzeźbę, której odlew z brązu znajduje się w monachijskim Parku Poetów, wykonał Józek Nowak.

Podziel się
Dodaj komentarz

Pomnik najwybitniejszego polskiego kompozytora zostanie odsłonięty w niedzielę w Żelazowej Woli. Drewnianą rzeźbę, której odlew z brązu znajduje się w monachijskim Parku Poetów, wykonał Józek Nowak.

Pomnik stanie w reprezentacyjno-gościnnym budynku "Etiuda", który mieści się na terenie parku otaczającego dworek Chopinów w Żelazowej Woli.

Licząca ponad dwa metry rzeźba została podarowana Narodowemu Instytutowi Fryderyka Chopina, któremu podlega Muzeum Fryderyka Chopina i jego oddział w Żelazowej Woli - poinformowała PAP jedna z organizatorek niedzielnej uroczystości Mariola Wojtkiewicz.

Pomnik odsłonią w niedzielę jego darczyńcy, Halina i Stanisław Pieńkowscy, w towarzystwie m.in. przewodniczącego Komitetu Obchodów Chopin 2010 Waldemara Dąbrowskiego i dyrektora NIFC-u Kazimierza Monkiewicza.

Małżeństwo Pieńkowskich wspiera polską kulturę. Dotychczas ufundowali m.in. pomnik Chopina w Singapurze oraz zorganizowali Międzynarodowy Konkurs Chopinowski dla Młodych Pianistów z Krajów Basenu Morza Bałtyckiego w Estonii.

Po uroczystym odsłonięciu pomnika, Marek Bracha, uczestnik XVI Konkursu Chopinowskiego, wykona recital chopinowski w Domu Urodzenia Fryderyka Chopina.

Przedstawiająca sylwetkę Chopina rzeźbę wykonał Józek Nowak, autor m.in. stojącego przed Katedrą Mariacką w Hamburgu pomnika Jana Pawła II. Rzeźbiarz pochodzi z Krakowa, od kilkunastu lat mieszka i tworzy w Niemczech.

Wizerunek kompozytora Nowak wyrzeźbił w drewnie topolowym. Drewniana rzeźba posłużyła do wykonania odlewu w brązie, który stanął w październiku ubiegłego roku w Parku Poetów w Monachium. W gronie europejskich liryków, takich jak Heinrich Heine i Fiodor Tiutczew, Chopin reprezentuje poetę-muzyka. Rzeźba przypomina mieszkańcom bawarskiej stolicy koncert dany w tym mieście przez Chopina w 1831 roku.

Zazwyczaj po wykonaniu odlewu drewniany oryginał jest niszczony.

Wykonany przez Nowaka drewniany pomnik będzie piątym, który w Żelazowej Woli upamiętni wybitnego kompozytora. Obok niego w parku znajdują się: dwa popiersia, obelisk i sylwetka Chopina. (PAP)

mce/ hes/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz