Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W niedzielę prawybory do PE we Wrześni i Opocznie

0
Podziel się:

Września w woj. wielkopolskim i Opoczno w
łódzkim zorganizują w niedzielę prawybory do Parlamentu
Europejskiego. Wybory odbędą się 7 czerwca. Września organizowała
prawybory już kilka razy, począwszy od 1993 r. Dla Opoczna będzie
to debiut.

Września w woj. wielkopolskim i Opoczno w łódzkim zorganizują w niedzielę prawybory do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 7 czerwca. Września organizowała prawybory już kilka razy, począwszy od 1993 r. Dla Opoczna będzie to debiut.

Jak poinformował w piątek PAP Zdzisław Miękus z opoczyńskiego magistratu, udział w prawyborach w Opocznie potwierdziło dziewięć komitetów wyborczych: Unii Polityki Realnej, Polskiego Stronnictwa Ludowego, Samoobrony, Polskiej Partii Pracy, Libertas, Sojuszu Lewicy Demokratycznej i Unii Pracy, Porozumienia dla Przyszłości- Centrolewica (PD+SdPL+Zieloni2004), Prawicy Rzeczpospolitej i Platformy Obywatelskiej.

"Do tej pory nie dotarło do nas żadne oficjalne stanowisko Prawa i Sprawiedliwości, dotyczące udziału w prawyborach" - dodał Miękus.

Jak twierdzi, do Opoczna wybiera się wielu polityków, którzy mają przekonywać i zachęcać do głosowania, m.in. prezes UPR Bolesław Witczak, lider Samoobrony Andrzej Lepper, Marek Borowski i Janusz Onyszkiewicz (Centrolewica), Bogusław Ziętek (PPP), Marek Jurek (Prawica Rzeczpospolitej), Adam Fronczak (PSL), Ryszard Kalisz i Grzegorz Napieralski (SLD-UP) czy Jacek Saryusz-Wolski (PO).

"Nie wiemy jeszcze, kto będzie reprezentował Libertas" - mówił Miękus. Jak się dowiedziała nieoficjalnie PAP, politycy tej partii chcą zaprosić do udziału w prawyborach Anetę Krawczyk, głównego świadka i oskarżyciela posiłkowego w toczącym się procesie w tzw. seksaferze w Samoobronie.

Prawybory w Opocznie mają być połączone z festynem zorganizowanym z okazji Dni Miasta. Zarówno w Opocznie, jak i we Wrześni mają być przeprowadzone na zasadach zbliżonych do prawdziwych wyborów. Głosujący będą musieli się wybrać do właściwego lokalu wyborczego i tam oddać głos.

Jak zapewnił Miękus, aby zapobiec np. podwójnemu głosowaniu, pesel osoby głosującej zostanie wprowadzony do specjalnego programu komputerowego, z którego komisje korzystać będą w lokalach wyborczych. Dodał, że prawybory rozpoczną się o godz. 8.00 i potrwają do godz. 18.00. "Godzinę później mają być znane ich oficjalne, uśrednione wyniki" - mówił.

Z propozycją wspólnego przeprowadzenia prawyborów zwrócił się do władz Opoczna burmistrz Wrześni, bo jak się okazało, wyniki prawyborów we Wrześni łącznie z wynikami wyborów w Opocznie podzielone przez dwa dają bardzo przybliżony wskaźnik wyników faktycznych wyborów w Polsce.

Uprawnionych do głosowania w prawyborach we Wrześni jest 34,9 tys. osób. Jak poinformował w piątek PAP Szymon Krajniak z Urzędu Miasta i Gminy we Wrześni, w prawyborach wezmą udział wszystkie komitety wyborcze, które startują w wyborach do PE.

Dodał, że organizatorzy spodziewają się we Wrześni liderów i przedstawicieli poszczególnych ugrupowań, ale lista gości nie jest jeszcze znana.

Organizatorzy prawyborów zaplanowali na niedzielę wiele wydarzeń dodatkowych, w tym występów artystycznych i imprez dla dzieci. Wystąpią m.in. zespoły ludowe i taneczne z Opoczna, będą pokazy karate, teatr dla dzieci, pokaz finalistek "Miss Polonia Wielkopolski" oraz wybory "Miss Eurobikini".

Zaplanowana jest także debata polityczna z udziałem przedstawicieli ugrupowań biorących udział w prawyborach.

Pierwsze prawybory we Wrześni zorganizowano w 1993 roku przed wyborami parlamentarnymi. Kolejne odbyły się w 1995 r. (prezydenckie), 2004 r. (eurowybory), w 2005 r. (parlamentarne i prezydenckie) i w 2007 (parlamentarne).

W prawyborach parlamentarnych z 1993 r., tak samo jak w wyborach krajowych, wygrał SLD przed Unią Demokratyczną i Unią Pracy. Wyniki tych prawyborów i wyborów krajowych były zbieżne do siódmego miejsca włącznie. Z kolei dwa lata później, w prawyborach prezydenckich we Wrześni, tak jak w wyborach krajowych, wygrał Aleksander Kwaśniewski przed Lechem Wałęsą.

Przeprowadzone w 2004 roku prawybory do Parlamentu Europejskiego wygrała Platforma Obywatelska; na drugim miejscu uplasowała się Samoobrona. Odmiennie niż późniejsze wybory, prawybory parlamentarne w 2005 r. wygrała Platforma Obywatelska z wynikiem 26,87 proc. poparcia, a prezydenckie - Donald Tusk z wynikiem 35,7 proc. poparcia. Wybory parlamentarne wygrało PiS, a prezydenckie - Lech Kaczyński.

W 2007 roku prawybory parlamentarne wygrała Platforma Obywatelska. Drugie miejsce zajęła koalicja Lewica i Demokraci, a trzecie nieobecny w tych prawyborach PiS.(PAP)

jaw/ rpo/ mok/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)