Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

W niedzielę rusza kampania, mająca poprawić bezpieczeństwo rowerzystów

0
Podziel się

W 2009 r. na polskich drogach zginęło 371 rowerzystów, a blisko 4 tys.
zostało rannych - wynika z danych KGP. W niedzielę rusza kampania, której celem jest poprawa
bezpieczeństwa rowerzystów i zwrócenie na nich uwagi kierowcom.

bEgmeYSZ

W 2009 r. na polskich drogach zginęło 371 rowerzystów, a blisko 4 tys. zostało rannych - wynika z danych KGP. W niedzielę rusza kampania, której celem jest poprawa bezpieczeństwa rowerzystów i zwrócenie na nich uwagi kierowcom.

Kampania pod hasłem "Rowerem bezpiecznie do celu" potrwa do końca wakacji.

"Powinniśmy pamiętać, że rowerzyści są niechronionymi użytkownikami dróg. Nie mają poduszek powietrznych, w zderzeniu z autem mają małe szanse na przeżycie" - mówił PAP rzecznik komendanta głównego policji Mariusz Sokołowski.

bEgmeYTb

Jak dodał, nadal wielu rowerzystów nie przywiązuje wagi nie tylko do kasków, ale też do odpowiedniego oświetlenia roweru. Nie umieszczają też przy nim elementów odblaskowych. "W takiej sytuacji, np. po zmroku, kierowca zauważa ich w ostatniej chwili. Często nie ma już szans na reakcję" - dodał rzecznik.

Kampania ma na celu zwrócić uwagę rowerzystom na konieczność przestrzegania zasad bezpiecznej jazdy. Ma też zachęcić do tego dzieci.

"Będziemy zachęcać m.in. do używania kasków. To na pewno poprawia nasze bezpieczeństwo i chroni przed niebezpiecznymi urazami" - zaznaczył Sokołowski.

Akcję rozpocznie przejazd rowerów ulicami Warszawy - spod siedziby Centrum Polskiego Komitetu Olimpijskiego do Parku Agrykola. Tam odbędzie się piknik rodzinny z licznymi atrakcjami - konkursami, mobilnymi miasteczkiem ruchu drogowego, pokazami psów służbowych, sprzętu nie tylko Policji, ale też Straży Granicznej i Państwowej Straży Pożarnej.

bEgmeYTh

Chętni będą mogli zdać egzamin na kartę rowerową.

Przedstawiciele Polskiego Czerwonego Krzyża będą uczyć dzieci, jak udzielać pierwszej pomocy. Każdy rowerzysta, który będzie miał przy sobie dowód zakupu roweru lub dowód tożsamości, będzie też mógł bezpłatnie oznakować rower w ramach akcji Komendy Stołecznej Policji "Oznakuj swój rower".(PAP)

pru/ wkr/ jbr/

bEgmeYTC
bezpieczeństwo
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)