Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W niedzielę ulicami miast Polski przejdzie Marsz dla Życia i Rodziny

0
Podziel się:

#
Dochodzi inf. o Marszach dla Życia i Rodziny w innych miastach Polski
#

# Dochodzi inf. o Marszach dla Życia i Rodziny w innych miastach Polski #

23.05. Warszawa (PAP) - W Warszawie i w ponad 100 innych miastach w niedzielę pod hasłem "Kierunek: Rodzina" przejdą Marsze dla Życia i Rodziny. Ich uczestnicy chcą zamanifestować przywiązanie do wartości rodzinnych i poszanowanie dla życia od poczęcia do naturalnej śmierci.

Jak poinformował w czwartek na konferencji w Warszawie koordynator Marszów z Centrum Życia i Rodziny Jarosław Kniołek, marsz przejdzie już po raz ósmy. W ubiegłym roku marsze odbyły się w 50 miastach, wzięło w nich udział ok. 85 tys. osób - dodał.

Nawiązując do hasła marszu, Kniołek podkreślił, że stanowi ono swego rodzaju drogowskaz. "Dla nas - byśmy w życiu codziennym pamiętali, że rodzina powinna być priorytetem naszych działań i decyzji, bo z nią związane jest dobro i szczęście naszych dzieci i nas samych. Dla decydentów, ponieważ to przede wszystkim oni, w myśl art. 18 konstytucji, powinni otoczyć instytucję rodziny opieką i ją chronić. Stąd nasze postulaty związane z koniecznością wdrażania polityki prorodzinnej, która od 1989 roku nie jest wdrażana" - powiedział Kniołek.

Jak poinformował, uczestnicy marszów pójdą pod hasłami promującymi działania na rzecz poprawy sytuacji demograficznej. Będą też zachęcać polskie rodziny do decydowania się na liczne potomstwo. Formułowane będą także postulaty wprowadzania rozwiązań prawnych ułatwiających rodzinom podjęcie takich decyzji.

Prezes Centrum Życia i Rodziny Jacek Sapa podkreślił, że kontekstem dla tegorocznych marszów jest bardzo zła sytuacja demograficzna. "Późno zawierane małżeństwa, wysoka liczba rozwodów, egoistyczne i konsumpcyjne nastawienie do życia, akceptacja antykoncepcji sprawiają, że obecnie coraz mniejsza jest otwartość na przyjęcie nowego potomstwa. Polska znajduje się na 211. miejscu wśród 222 państw, jeśli chodzi o dzietność. Sytuacja wygląda jeszcze gorzej, gdy spojrzymy na prognozy wskazujące, że za 40 lat będzie nas 32, zamiast 38,5 mln" - zaznaczył Sapa.

Poinformował, że podczas marszów będą zbierane podpisy pod obywatelską inicjatywą ustawodawczą, której celem jest umocnienie rodziny, czyli stałego związku kobiety i mężczyzny wraz z narodzonymi z ich związku dziećmi. "Nowa propozycja ustawodawcza zakłada, że świadczenie byłoby przyznawane bez względu, czy osoba je otrzymująca wcześniej pracowała czy nie lub jaki miała rodzaj umowy o pracę. Świadczenie byłoby prawdopodobnie niższe - w wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, ale na dłuższy okres - 24 miesiące. Jedynym warunkiem otrzymywania świadczenia jest to, by rodzice otrzymujący świadczenie byli w związku małżeńskim" - wyjaśnił Sapa.

Jak podkreślają organizatorzy, "marsze są przede wszystkim świętem rodzin - stanowią okazję do tego, by publicznie manifestować radość z posiadania rodziny, by spotkać osoby, z którymi dzielimy te same wartości i zarażać innych swoim szczęściem".

Marsz dla Życia i Rodziny jest inicjatywą Fundacji Narodowego Dnia Życia oraz Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi. Do udziału zaproszone są wszystkie osoby i organizacje pozarządowe pozytywnie nastawione do idei praw człowieka, przyjazne życiu i rodzinie. Są one inicjatywą organizacji pozarządowych, które łączy przekonanie, że szacunek dla życia i rodziny stanowi fundament ładu społecznego.

Warszawski marsz rozpocznie się o godz. 12 przed pomnikiem Mikołaja Kopernika na Krakowskim Przedmieściu. Zakończy się piknikiem rodzinnym w Ogrodzie Saskim.

Marsze dla Życia i Rodziny odbędą się m.in. w Łodzi - pod patronatem metropolity łódzkiego abp. Marka Jędraszewskiego. Podczas pikniku rodzinnego zaplanowano m.in. koncerty, pokazy tańca i żonglerki. Przewidziano również konkursy dla całych rodzin.

W Kołobrzegu (Zachodniopomorskie) Marsz rozpocznie się mszą św. w bazylice. Po Eucharystii, kolumna przejdzie ulicami miasta na tereny przy hali "Milenium", gdzie odbędzie się festyn z konkurencjami sportowymi dla rodzin.

W Koszalinie Marsz również rozpocznie się mszą św. w kościele pw. Św. Wojciecha. Potem uczestnicy przejdą główną ulicą miasta - ul. Zwycięstwa na plac przed ratuszem, gdzie będą mogli wziąć udział w imprezie "Wytańczmy rekord", organizowanej przez Centrum Kultury 105.

W Opolu Marsz przejdzie z pl. Kopernika ulicami: Oleską, Żeromskiego, Reymonta, Ozimską - aż na pl. Wolności, gdzie odbędzie się piknik rodzinny. Zaplanowano występy zespołów, rodzinne gry i zabawy, naukę pierwszej pomocy. Wręczone zostaną tytuły ambasadora życia i rodziny. Komu - tego organizatorzy nie chcieli zdradzić.

W Lublinie Marsz rozpocznie się koncertem na placu przed Kolegium Jana Pawła II KUL, w którym wystąpią m.in. utalentowane rodziny. Potem zgromadzeni przejdą przez centrum miasta do archikatedry lubelskiej, gdzie mszę św. odprawi metropolita lubelski abp Stanisław Budzik.

W Krakowie uczestnicy Marszu dla Życia i Rodziny wyruszą z pl. Jana Matejki, a następnie przejdą przez Rynek Główny, ulice Franciszkańską i Piłsudskiego do Parku im. dr. H. Jordana. W parku odbędzie się piknik rodzinny, w ramach którego wystąpią m.in. muzycy: Tadek Firma Solo, Arkadio, Kola, YesKiezSirumem. Na zainteresowanych czekać będą stoiska wydawnictw o tematyce rodzinnej oraz z muzyką chrześcijańską.

Podobne Marsze odbędą się w Gdańsku, Wrocławiu, Rzeszowie, Radomiu, Poznaniu, Kielcach, Bydgoszczy. W niektórych ośrodkach odbyły się one już wcześniej. W wielu miastach zaplanowano Marsze w terminach późniejszych, m. in. na Śląsku.

Marsze dla Życia i Rodziny odbywają się co roku w ostatnią niedzielę maja. (PAP)

skz/ jaw/ sibi/ kop/ kat/ rgr/ ilp/ ktp/ mjk/ aks/ huk/ mic/ kpr/ rau/ bno/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)