Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W niedzielę wybory prezydenckie w Słowenii

0
Podziel się:

W niedzielę w Słowenii odbywają się wybory prezydenckie. Ostatnie
sondaże dają przewagę obecnemu prezydentowi Danilo Tuerkowi, wspieranemu przez centroprawicę. Jego
głównym rywalem jest Borut Pahor, b. socjalistyczny premier. Spodziewana jest druga tura
głosowania.

W niedzielę w Słowenii odbywają się wybory prezydenckie. Ostatnie sondaże dają przewagę obecnemu prezydentowi Danilo Tuerkowi, wspieranemu przez centroprawicę. Jego głównym rywalem jest Borut Pahor, b. socjalistyczny premier. Spodziewana jest druga tura głosowania.

Faworytem wyborów jest urzędujący prezydent, 60-letni Danilo Tuerk, profesor prawa i były dyplomata w ONZ. Wspiera go główna opozycyjna partia centroprawicowa Pozytywna Słowenia (PS) mera Lublany Zorana Jankovicia.

Jego głównym rywalem jest 49-letni Borut Pahor, były socjalistyczny premier, popierany przez Socjaldemokratów (SD) i małą partię "Lista obywateli", wchodzącą w skład rządzącej koalicji.

O prezydenturę ubiega się również 50-letni Milan Zver, eurodeputowany i były minister kultury. Jego kandydaturę wysunęła rządząca koalicja liberalna, lecz sondaże nie dają mu większych szans na zwycięstwo.

Według badań opinii z piątku Tuerk może liczyć na 44 proc. głosów, Pahor - 33 proc., a Zver - 23 proc.

Politolodzy oczekują, że konieczna będzie druga tura wyborów, a w niej spotkają się obecny prezydent i były premier Pahor. Ewentualna dogrywka odbędzie się 2 grudnia. Zdaniem części komentatorów Pahor może zagrozić wygranej Tuerka, gdyż może liczyć na poparcie przynajmniej części prawicowego elektoratu.

Zwycięzca wyborów będzie czwartym szefem państwa od ogłoszenia przez Słowenię niepodległości w 1991 roku. Będą to już drugie w ciągu roku wybory w tym kraju, po przedterminowych wyborach parlamentarnych w grudniu 2011 roku.

Kampania wyborcza przebiegała spokojnie i nie cieszyła się szczególnym zainteresowaniem Słoweńców, zaniepokojonych rosnącym bezrobociem (11,6 proc. w sierpniu br.) i krokami oszczędnościowymi wprowadzanymi przez centroprawicowy rząd premiera Janeza Janszy.

Uprawnionych do głosowania jest 1,7 mln Słoweńców. Lokale wyborcze są czynne w godzinach 7-19; pierwsze wyniki spodziewane są późnym wieczorem.

Słowenia to jedyne państwo dawnej Jugosławii, które zostało członkiem UE (w roku 2004) i należy do strefy euro (od 2007 roku). Długo stawiana za wzór spośród nowych krajów członkowskich Unii, a zarazem uzależniona od eksportu, Słowenia bardzo ucierpiała w następstwie światowego kryzysu finansowego z lat 2008-2009.

W 2011 roku jej dług publiczny sięgnął 47,6 proc. PKB (czyli poniżej maksymalnego poziomu 60 proc. ustalonego w traktacie z Maastricht), a w 2012 roku ma wzrosnąć do 50,1 proc. PKB - prognozuje Bruksela. W 2007 roku, czyli przed wybuchem kryzysu, dług publiczny był na poziomie 23,4 proc. PKB. (PAP)

akl/ son/

12604132 12600071 12604139 12604066 arch.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)