Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

W niedzielę zmieni się rozkład jazdy pociągów

0
Podziel się

Spore zmiany czekają od niedzieli pasażerów kolei w całej Polsce - 9 marca
wejdzie w życie pierwsza z sześciu tegorocznych zmian rozkładu jazdy. Zawieszone będą m.in. pociągi
Kraków - Zakopane, a w stolicy zamiast przez dworzec Centralny pojadą przez Gdański.

bEhnPhNN

Spore zmiany czekają od niedzieli pasażerów kolei w całej Polsce - 9 marca wejdzie w życie pierwsza z sześciu tegorocznych zmian rozkładu jazdy. Zawieszone będą m.in. pociągi Kraków - Zakopane, a w stolicy zamiast przez dworzec Centralny pojadą przez Gdański.

Po najbliższej, niedzielnej zmianie, następne czekają pasażerów mniej więcej co dwa miesiące, aż do grudnia. Kolejarze tłumaczą, że zmiany w rozkładzie są wymuszone przez remonty linii kolejowych. W tym roku kolejarze chcą oddać do użytku blisko 1,5 tys. km zmodernizowanych torów i wydać na remonty ponad 7 mld zł.

Prace modernizacyjne są prowadzone na trasie ze stolicy do Białegostoku. Kolejarze zapowiadają, że po ich zakończeniu pociągi pasażerskie będą mogły rozwijać prędkość do 160 km/godz. Kontynuowane są także prace na trasach ze stolicy do Trójmiasta i do Łodzi oraz Rzeszów - Przemyśl - granica państwa. Intensywnie działają wykonawcy na linii Wrocław - Poznań.

bEhnPhNP

Zmiany dotyczą co trzeciego pociągu PKP Intercity. Czasowo zawieszono 16 pociągów, 14 będzie miało zmienione terminy kursowania, a 72 - zmienioną trasę. Przykładowo, zmiany czekają pasażerów, którzy wybierają się w Tatry. Do 18 czerwca ze względu na budowę zbiornika wodnego Świnna Poręba kursowanie pociągów PKP Intercity na linii Kraków - Zakopane jest zawieszone, a na trasie zastępczo jeżdżą autobusy.

Zawieszone mają być m.in. pociągi PKP Intercity "Reymont" relacji Łódź Kaliska - Kraków Główny, "Konopnicka" z Warszawy do Białegostoku, "Pogórze" z Krakowa do Wrocławia czy "Barnim" z Poznania do Szczecina.

Przewozy Regionalne, ze względu na duże nasilenie prac modernizacyjnych prowadzonych na trasie Warszawa - Białystok, zawieszą pociągi InterRegio Żubr kursujące na tej trasie. Ponadto, przewoźnik wstrzyma kursowanie pociągów InterRegio "Starosta" z Warszawy przez Poznań do Zielonej Góry, "Merkury" relacji Poznań - Szczecin i "Rusałka" z Zielonej Góry do Poznania. Odwołanie tych pociągów wynika z tego, że przewoźnikowi brakuje sprawnych wagonów, by utrzymać dostatecznie dużo miejsc siedzących w pociągach cieszących się największym zainteresowaniem wśród pasażerów. Weekendowy pociąg IR Rusałka relacji Zielona Góra - Poznań powróci do rozkładu jazdy 11 kwietnia.

Na duże utrudnienia muszą się przygotować pasażerowie jeżdżący pociągami dalekobieżnymi przez Warszawę. Do 15 czerwca część pociągów - zamiast przez Dworzec Centralny - pojedzie przez Gdański. Powodem zmian jest remont mostu średnicowego. Podczas remontu dwa z czterech torów na moście będą zamknięte, więc pociągi pojadą objazdem. Między dworcami Centralnym a Gdańskim dziennie będzie się przesiadać około 600 pasażerów. Łącznie przez trzy miesiące dworzec Gdański przyjmie około 6-7 tysięcy pasażerów więcej niż normalnie.

bEhnPhNV

Kolejarze apelują, by przed podróżą sprawdzać terminy kursowania pociągów. Można to zrobić w internecie, pod numerem infolinii 19 757, a także na profilach przewoźników na portalach społecznościowych. Informacje są dostępne także na dworcach. (PAP)

her/ je/

bEhnPhOq
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)