Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W Niemczech powstają biura doradcze dla oszukiwanych pracowników ze wschodu

0
Podziel się:

W sześciu miastach Niemiec powstają biura doradcze dla pracowników ze wschodnioeuropejskich państw UE

W Niemczech powstają biura doradcze dla oszukiwanych pracowników ze wschodu
(Tomás Fano/CC/Flickr)

W sześciu miastach Niemiec powstają biura doradcze dla pracowników ze wschodnioeuropejskich państw UE, którzy są oszukiwani przez nieuczciwych pracodawców bądź tego się obawiają - poinformowała Annelie Buntenbach z centrali związkowej DGB.

- _ Nie mamy nic przeciwko imigracji zarobkowej z nowych krajów UE, ale obawiamy się, że obywatele tych państw często nie są w stanie wywalczyć swoich praw do odpowiedniego wynagrodzenia i warunków pracy _ - powiedziała Buntenbach na konferencji w Berlinie poświęconej prezentacji programu _ Uczciwa mobilność _.

- _ Nasze doświadczenia pozwalają przypuszczać, że niektóre firmy z przestępczą wręcz energią oszukują pracowników na ich zarobkach _ - dodała. Zdarza się, że pracownicy, zwerbowani we wschodnioeuropejskich krajach UE, muszą mieszkać w uwłaczających warunkach. Problemem pozostaje też tzw. pozorne samozatrudnienie, gdy zamiast umów o pracę zatrudnionym podsuwa się deklaracje o otwarciu działalności gospodarczej.

Według niemieckich związkowców zniesienie przez Niemcy barier na rynku pracy 1 maja zeszłego roku nie rozwiązało problemów z łamaniem praw pracowników ze wschodu.

Program _ Uczciwa mobilność _ ma pomóc osobom, które padły ofiarą nieuczciwych pracodawców bądź pośredników oraz zapobiegać takim przypadkom. W Berlinie i Frankfurcie nad Menem już jesienią zeszłego roku utworzono biura doradcze dla pracowników z nowych krajów UE. W najbliższych tygodniach takie biura powstaną w Hamburgu, a następnie w Norymberdze bądź Monachium, w Dortmundzie oraz Stuttgarcie.

Do Sylwii Timm, która pracuje w biurze doradczym w Berlinie, po pomoc najczęściej zgłaszają się polskie opiekunki osób chorych i starszych. Zgodnie z niemieckim prawem należy im się minimalna stawka wynagrodzenia za godzinę, ale - jak relacjonowała Timm - pracodawcy i pośrednicy często ukrywają ten fakt przed kobietami, płacąc im dużo niższe stawki. Zdarza się, że opiekunki formalnie zatrudniane są jako pomoc domowa, a w takim przypadku płaca minimalna już nie obowiązuje.

Program _ Uczciwa mobilność _ dofinansowało niemieckie ministerstwo pracy, a do rady projektu zaproszono związki zawodowe z Polski, Bułgarii i Rumunii oraz polski resort pracy i polityki społecznej.

_ - Mamy nadzieję, że program poprawi sytuację pracowników z Polski na rynku pracy w Niemczech - powiedział podsekretarz stanu w polskim ministerstwie pracy Radosław Mleczko. _Mimo że nie pojawiły się zjawiska, które wymagałyby jakiejś nadzwyczajnej interwencji, to informacji nigdy nie jest za dużo" - dodał. Mleczko podkreślił, że problemy, z jakimi stykają się w Niemczech pracownicy z Polski i innych nowych krajów UE, nie powinny przesłaniać korzyści płynących ze swobody przepływu siły roboczej.

O pracy za granicą czytaj w Money.pl
Niemcom nie opłaca się wydajna praca Dwie trzecie Niemców uważa, że wydajność w pracy nie opłaca się, a tylko jedna trzecia uznaje, że wszyscy obywatele mają równe warunki awansu.
W Niemczech wyprzedziliśmy już nawet Turków Nasi rodacy założyli już za Odrą około 100 tys. firm. Oznacza to, że utworzyli trzy razy więcej przedsiębiorstw niż Turcy.
Kolejne gorsze dane. Tym razem chodzi o... Analitycy spodziewali się, że w październiku stopa bezrobocia nie przekroczy 7 procent.
praca
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)