Notowania

publiczne
06.10.2010 15:45

W Opolu oddano do użytku siedzibę Miejskiej Biblioteki Publicznej

Nową siedzibę Miejskiej Biblioteki Publicznej oddano do użytku w środę w Opolu. Fasadę przeszklonej części gmachu ozdobiły wiersze Edwarda Stachury po polsku i angielsku.

Podziel się
Dodaj komentarz

Nową siedzibę Miejskiej Biblioteki Publicznej oddano do użytku w środę w Opolu. Fasadę przeszklonej części gmachu ozdobiły wiersze Edwarda Stachury po polsku i angielsku.

Nowa siedziba biblioteki to połączenie tradycji i nowoczesności - składa się z wyremontowanej 19-wiecznej kamienicy i dobudowanej, supernowoczesnej nowej części. Pomysł z ozdobieniem przeszklonej fasady wierszami Edwarda Stachury narodził się już na etapie projektowania budynku.

"Taki pomysł zaproponowali architekci, którzy są wielbicielami twórczości Stachury. Wybór wierszy jest wspólnym dziełem projektantów i naszym" - powiedziała PAP dyrektor biblioteki Elżbieta Kampa.

Dodała, że na budynku - oprócz m.in. piosenki "Opadły mgły, wstaje nowy dzień" - jest też utwór Stachury poświęcony Rafałowi Urbanowi - pisarzowi i gawędziarzowi, założycielowi opolskiego oddziału Związku Literatów. "Obaj panowie się przyjaźnili, Stachura często odwiedzał Urbana. To są takie asocjacje pomiędzy Stachurą a Opolszczyzną" - wyjaśniła dyrektor.

Kampa podkreśliła, że Miejska Biblioteka Publiczna nigdy nie miała swojej centralnej siedziby. "Po 63 latach, zmianach terytorialnych i zawirowaniach, wreszcie doczekaliśmy się własnego budynku" - podkreśliła Kampa.

W bibliotece znajdzie się m.in. centralna wypożyczalnia, "pokój bajek" dla dzieci, czytelnia, sala konferencyjna, galeria sztuki, kawiarenka z czytelnią prasy i sala konferencyjna. Będzie tam można również korzystać z multimediów. W mediatece będzie można zapoznać się ze zbiorami nagrań koncertów muzycznych, filmów na DVD oraz audiobooków. "Taka musi być współczesna biblioteka, szczególnie taka publiczna placówka jak nasza. To ma być miejsce, do którego chce się przyjść i odpocząć" - oceniła dyrektor.

Zanim do biblioteki trafią pierwsi czytelnicy, trzeba będzie jeszcze wyposażyć budynek i przenieść tam zbiory - ok. 90 tys. woluminów. "Każdą książkę trzeba będzie zaczipować, ta przeprowadzka to potężne przedsięwzięcie logistyczne. Ja chciałbym otworzyć bibliotekę jak najszybciej, ostrożny termin to pierwszy kwartał przyszłego roku" - zapowiedziała Kampa.

Nowa siedziba biblioteki kosztowała prawie 15,5 mln zł. Inwestycję po połowie sfinansowano z budżetu miasta i funduszy unijnych. (PAP)

jsz/ ls/ gma/

Tagi: publiczne, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz