Notowania

wiadomości
25.04.2012 13:49

W Orlen Lietuva od 30 kwietnia remont

W Orlen Lietuva 30 kwietnia rozpocznie się największy w historii tego przedsiębiorstwa kapitalny remont, który potrwa do 3 czerwca br. - poinformowało w środę biuro prasowe rafinerii.

Podziel się
Dodaj komentarz

W Orlen Lietuva 30 kwietnia rozpocznie się największy w historii tego przedsiębiorstwa kapitalny remont, który potrwa do 3 czerwca br. - poinformowało w środę biuro prasowe rafinerii.

W trakcie remontu zostanie zrealizowanych około 50 projektów, "co pozwoli na lepsze wykorzystanie mocy produkcyjnej, zmniejszenie zużycia energii elektrycznej i zapewni w przyszłości sprawną pracę urządzeń".

"Stałe inwestycje w odnowę przedsiębiorstwa są konieczne w celu dalszej modernizacji rafinerii, zapewniającej długoterminową rentowność spółki. Poza tym oddziaływanie niekorzystnych obecnie okoliczności ekonomicznych możemy złagodzić, tylko zwiększając efektywność przedsiębiorstwa i zmniejszając nakłady pracy" - informuje cytowany w komunikacie dyrektor Orlen Lietuva Ireneusz Fąfara.

Remont oznacza około 1500 zadań, przy realizacji których zostanie zatrudnionych ponad 4 tys. osób. Zawarto już 107 umów z 78 spółkami z Litwy, 22 z Polski, 7 z Estonii, Niemiec i Holandii.

Największe prace dotyczą modernizacji reaktora krakingu. Zostaną wykonane też prace elektryczne, z zakresu mechaniki, izolacji, zostaną sprawdzone urządzenia, zmienione i naprawione rurociągi.

W czasie remontu będą wstrzymane wszystkie procesy produkcyjne. Paliwo na rynek wewnętrzny będzie dostarczany ze zgromadzonych zapasów.

Ostatni kapitalny remont w tej rafinerii był przeprowadzony w 2007 roku.

Orlen Lietuva to dawna spółka Mażeikiu Nafta, jej właścicielem jest PKN Orlen. Polski koncern przejął kontrolny pakiet akcji litewskiej rafinerii w połowie grudnia 2006 r. - od Yukos International UK B.V. 53,70 proc. za 1,49 mld dol., a od rządu Litwy - 30,66 proc. za ponad 852 mln dol.

Orlen Lietuva jest jedyną rafinerią ropy naftowej w krajach bałtyckich, posiadającą dominującą pozycję na rynkach Litwy, Łotwy i Estonii. Spółka wykorzystuje trzy główne kanały sprzedaży produktów paliwowych, jakimi są litewski rynek lokalny, eksport na Łotwę i Ukrainę oraz do Polski i Estonii, a także eksport drogą morską do Europy Zachodniej i USA z wykorzystaniem terminalu Klajpedos Nafta.

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)

aki/ je/ bk/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz