Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W październiku certyfikaty "Wars i Sawa" dla szkół

0
Podziel się:

W połowie października pierwsze szkoły w Warszawie otrzymają certyfikaty
"Wars i Sawa", przyznawane szkołom wspierającym uczniów uzdolnionych. W środę po raz pierwszy
zebrała się kapituła, która wybierze najlepsze szkoły.

W połowie października pierwsze szkoły w Warszawie otrzymają certyfikaty "Wars i Sawa", przyznawane szkołom wspierającym uczniów uzdolnionych. W środę po raz pierwszy zebrała się kapituła, która wybierze najlepsze szkoły.

W pierwszej edycji o takie certyfikaty ubiega się prawie 70 szkół. Ta sama kapituła opiniować będzie szkoły, które ubiegać się będą o Honorowe Wyróżnienia Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy "Szkoła z pomysłem".

Wyróżnienie "Szkoła z pomysłem" i Certyfikat "Wars i Sawa" promują szkoły realizujące innowacyjne programy i wspierające uczniów uzdolnionych. Są to pierwsze tego typu projekty w Warszawie. Do tej pory stolica nie miała własnego wyróżnienia, które promowałoby jakość pracy szkół i najlepsze praktyki w oświacie. Nie było także systemowych rozwiązań wspierających uczniów uzdolnionych.

"Inicjatywa przyznawania certyfikatów +Wars i Sawa+ przez miasto stołeczne Warszawa jest bardzo cenna, gdyż pozwoli z jednej strony zaktywizować szkoły, a jednocześnie pokaże im, że warto, że trzeba, że jest przyjemnie i przynosi to wiele profitów, jeśli szkoła interesuje się uczniami, chce wspierać ich w rozwoju, że uczniowie zdolni nie są czymś, co przeszkadza szkole i stwarza kłopoty nauczycielom, lecz wręcz przeciwnie, są dobrem tej szkoły" - powiedziała PAP nowo wybrana przewodnicząca kapituły Maria Mach z Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci.

Wymieniając zalety przedsięwzięcia Mach zwróciła też uwagę, że dzięki certyfikatom szkoły, które zostaną nim wyróżnione, będą się mogły wzajemnie zidentyfikować, poznać i nawiązać współpracę, wymieniać doświadczenia. "Wreszcie będzie to rodzaj znaku jakości, który będzie mógł służyć pomocą uczniom i rodzicom przy wyborze szkoły" - zaznaczyła.

"Przyszłości Polski jako kraju nowoczesnego, nadążającego za innymi, nie zbudujemy bez dobrej edukacji i bez dobrej nauki. Brzmi to jak banał, ale taka jest prawda. Ludzie często myślą, że decydujący o pozycji kraju jest rozwój przemysłu, wzrost Produktu Krajowego Brutto, tylko że PKB nie będą tworzyć ludzie źle wykształceni, a wykształcenie dziś zaczyna się już w przedszkolu" - zauważyła inna członkini 18-osobowej kapituły, prof. Magdalena Fikus, przewodnicząca Rady Programowej Festiwalu Nauki.

Stąd - jak mówiła - każda inicjatywa, która promuje twórcze sposoby myślenia, jest warta poparcia. "Obecnie w edukacji najważniejsze jest nauczyć myśleć, nauczyć tego można stawiając i prowokując pytania, tak by uczeń zaczął twórczo na nie odpowiadać. Ważne jest też, by ucząc zaciekawić. Chodzi o to, by uczeń chciał chodzić do szkoły, wręcz pędził do niej na skrzydłach, rozwijał się w niej. Tworzenie takich szkół jest jednym z najważniejszych zadań, jakie stoją przed nami, dorosłymi" - zaznaczyła prof. Fikus.

Program "Szkoła z pomysłem" ma pomóc w wytypowaniu placówek, które poszukują własnych innowacyjnych rozwiązań w czterech obszarach: uczeniu, kulturze, aktywności społecznej, wspieraniu uczniów o szczególnych potrzebach edukacyjnych (np. uczniowie niepełnosprawni, obcojęzyczni, pochodzący z mniejszości etnicznych, zagrożeni wykluczeniem). Wyróżnienie prezydenta m.st. Warszawy ma promować całościowe programy rozwoju szkoły. W zgłaszanych przez szkoły projektach pod uwagę będą brane przede wszystkim systemowość, innowacyjność, kooperatywność.

Certyfikat "Wars i Sawa" to drugi miejski projekt służący wyróżnianiu szkół, które z jednej strony otaczają kompleksową opieką uczniów osiągających sukcesy w olimpiadach i konkursach przedmiotowych, a z drugiej mają ofertę dowartościowującą wielu uczniów, uważanych dotąd za słabszych, a posiadających uzdolnienia w różnych dziedzinach ludzkiej aktywności. (PAP)

dsr/ hes/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)