Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

W PE powstała Intergrupa ds. mniejszości narodowych

0
Podziel się

W Parlamencie Europejskim powstała Intergrupa ds. mniejszości narodowych.
Zrzesza ona posłów z różnych krajów i z różnych grup politycznych. Jej celem jest działanie na
rzecz pełnego przestrzegania praw mniejszości narodowych w krajach Unii Europejskiej - poinformował
w sobotę w Łodzi jej wiceprzewodniczący, europoseł Janusz Wojciechowski.

bEhLqvBx

W Parlamencie Europejskim powstała Intergrupa ds. mniejszości narodowych. Zrzesza ona posłów z różnych krajów i z różnych grup politycznych. Jej celem jest działanie na rzecz pełnego przestrzegania praw mniejszości narodowych w krajach Unii Europejskiej - poinformował w sobotę w Łodzi jej wiceprzewodniczący, europoseł Janusz Wojciechowski.

Przyznał, iż cieszy się z powstania takiej grupy, bo co raz więcej w Unii Europejskiej jest problemów z mniejszościami narodowymi. Dla niego samego jednym z najważniejszych problemów, który należy rozwiązać, jest sytuacja mniejszości polskiej na Litwie.

Przypominao, że żyjący tam od pokoleń Polacy nie mają pełnych praw obywatelskich, choć prawnie jest im to zapewnione. W praktyce doznają jednak szykan. Jako przykład podał niezapewnienie pisowni polskich nazwisk, czy zabronienie używania poskich nazw ulic obok nazw litewskich.

bEhLqvBz

Wojciechowski liczy, że sprawa polskiej mniejszości na Litwie będzie jedną z pierwszych, którymi zajmie się nowa Intergrupa. Ma nadzieje, że działalność Intergrupy wywrze pozytywny wpływ na władze litewskie i że wreszcie zaczną one respektować prawa Polaków.

Dodał, że zamierza również zainteresować członków Intergupy problemami mniejszości polskiej w Niemczech. Mniejszości, która - jak przypomina - została w latach 40. ub. wieku hitlerowskimi dekretami pozbawiona wszelkich praw, choć miała je jeszcze przed wybuchem II wojny światowej.

Według Wojciechowskiego, Intergupa do spraw mniejszości narodowych jest właśnie takim pierwszym miejscem w PE, gdzie powinno się o tych problemach rozmawiać i przekonywać do własnych racji, wywierać polityczny nacisk na załatwienie tych spraw.

Europoseł zwrócił jednak uwagę, że już w czasie pierwszego posiedzenia Intergrupy zarysowała się różnica dotycząca zakresu jej działania. Jak powiedział, posłowie niemieccy chcą, żeby zajmowała się ona tylko mniejszościami określonymi jako tradycyjne. Nie interesowałaby się sprawami mniejszości pochodzących z nowej emigracji. Wojciechowski - jak sam twierdzi - jest takiemu podejściu przeciwny. (PAP)

bEhLqvBF

jaw/ tot/

bEhLqvCa
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)