Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W piątek pogrzeb Krzysztofa Niesiołowskiego

0
Podziel się:

Pogrzeb Krzysztofa Niesiołowskiego - aktora lalkarza, reżysera, pedagoga i
wieloletniego dyrektora Teatru Lalek Pleciuga w Szczecinie i Teatru Baj w Warszawie, odbędzie się w
piątek w Warszawie.

Pogrzeb Krzysztofa Niesiołowskiego - aktora lalkarza, reżysera, pedagoga i wieloletniego dyrektora Teatru Lalek Pleciuga w Szczecinie i Teatru Baj w Warszawie, odbędzie się w piątek w Warszawie.

Kondukt pogrzebowy wyruszy w piątek o godz. 13. spod bramy głównej na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.

"Z wielkim żalem żegnamy Krzysztofa Niesiołowskiego - jako artystę, erudytę, człowieka o wielkiej wiedzy i doświadczeniu, dyrektora, który w swoim +ojcowskim+ podejściu do Baja wychodził daleko poza dyrektorskie obowiązki, ale żegnamy go przede wszystkim jako Osobę, wrażliwą na drugiego człowieka i świat, którą najlepiej mogli poznać ci, którzy pracowali pod Jego kierownictwem w Baju przez 35 lat, dzień po dniu, w chwilach pogodnych i tych trudniejszych - dla sztuki teatru lalek i dla dzieci" - żegnają Niesiołowskiego na stronie internetowej pracownicy Teatru Baj.

Krzysztof Niesiołowski urodził się 1 października 1927 w Wilnie. Był reżyserem, dyrektorem teatrów lalek, pedagogiem; w latach 1964-1973 sprawował funkcję dyrektora Teatru Lalek Pleciuga w Szczecinie; w latach 1973-2008 był dyrektorem Teatru Baj w Warszawie.

Był synem Tymona Niesiołowskiego - malarza, grafika, prof. Uniwersytetu im. Stefana Batorego w Wilnie. Po wojnie rodzina Niesiołowskich została przesiedlona do Torunia, gdzie Tymon Niesiołowski objął posadę profesora na Uniwersytecie Toruńskim, a Krzysztof Niesiołowski po zawierusze wojennej kontynuował naukę.

Zdał maturę i rozpoczął studia - początkowo na Wydziale Matematyczno-Fizycznym, a następnie - na Wydziale Humanistycznym. Po niespełna roku porzucił studia dla teatru lalek. Zaangażował się jako aktor-lalkarz do założonego i prowadzonego przez Irenę Pikiel Teatru Kukiełek "Baj Pomorski". Po dwóch sezonach zdecydował się na studiowanie reżyserii w Wyższej Szkole Filmowej w Łodzi (1948-1950). Potem Niesiołowski zaangażował się do Teatru Lalek "Guliwer" w Warszawie jako aktor, a następnie został asystentem reżysera (1951-1954).

W 1954 r. został wytypowany jako jeden z dwóch polskich lalkarzy na studia reżyserii teatru lalek w Czechach - na Divadleni Akademie Muzickych Umeni w Pradze, gdzie w 1958 r. uzyskał dyplom Wydziału Reżyserii Teatru Lalek oraz Wydziału Dramaturgii Lalkowej.

Po powrocie do kraju zatrudnił się w Teatrze Baj w Warszawie, jako aktor lalkarz. Tam też po raz pierwszy reżyseruje - "Nowe szaty króla" Aleksandra Maliszewskiego. W latach 1960-1964 Niesiołowski poświęcił się już tylko reżyserowaniu - zrealizował wtedy 14 premier w teatrach lalek w całym kraju (Poznań, Białystok, Szczecin, Lublin, Rabka, Warszawa, Gdańsk, Olsztyn). Rozpoczął też w tym czasie współpracę z teatrem telewizji, kontynuowaną w dalszych latach, przy realizacji różnych cykli spektakli dla najmłodszych.

W 1964 r. objął - na zaproszenie Ireny Pikiel - kierownictwo Teatru Lalek Pleciuga w Szczecinie. W 1973 r. odszedł z Pleciugi i objął - po śmierci Jerzego Dargiela - funkcję dyrektora i kierownika artystycznego Teatru Lalki i Aktora Baj w Warszawie, pełniąc ją od 1 listopada 1973 r. do odejścia na emeryturę w 2008 r. Z Teatrem Baj związał 35 lat swojej działalności artystycznej - zrealizował tam 46 premier, wychował wielu aktorów lalkarzy.

W 1975 r. Krzysztof Niesiołowski równolegle rozpoczął pracę na Wydziale Lalkarskim (potem Sztuki Lalkarskiej) w Białymstoku, Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, gdzie pracował do 1995 r. przez 20 lat wychowując nowe pokolenia polskich lalkarzy: aktorów i reżyserów. Uzyskał tytuł profesora nadzwyczajnego.

Za twórczość artystyczną dla dzieci i młodzieży oraz działalność pedagogiczną został uhonorowany m.in. Srebrnym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Oficerskim, Krzyżem Kawalerskim i Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski oraz złotym Gloria Artis.

Zmarł 28 sierpnia 2013 roku, w wieku 85 lat.(PAP)

agz/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)