Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W piątek rozmowy między delegacją rosyjskiej Cerkwi i KEP

0
Podziel się:

W piątek delegacja rosyjskiej Cerkwi przybywa do Warszawy na rozmowy z
przedstawicielami Konferencji Episkopatu Polski. Powstać ma wspólny dokument dotyczący
polsko-rosyjskiego pojednania. Na czele cerkiewnej delegacji stanie metropolita Hilarion.

W piątek delegacja rosyjskiej Cerkwi przybywa do Warszawy na rozmowy z przedstawicielami Konferencji Episkopatu Polski. Powstać ma wspólny dokument dotyczący polsko-rosyjskiego pojednania. Na czele cerkiewnej delegacji stanie metropolita Hilarion.

Jak poinformowało w środę biuro prasowe Konferencji Episkopatu Polski, rozmowom będą przewodniczyć prymas Polski abp Henryk Muszyński oraz metropolita wołokołamski abp Hilarion Ałfiejew - przewodniczący Wydziału Stosunków Zewnętrznych Patriarchatu Moskiewskiego (tj. cerkiewnej dyplomacji - PAP).

KEP reprezentować będą także sekretarz generalny episkopatu bp Stanisław Budzik oraz przewodniczący Rady ds. Ekumenizmu bp Tadeusz Pikus. Metropolicie Hilarionowi towarzyszyć będą jego zastępca igumen Filip Riabych oraz pełniący obowiązki sekretarza ks. Siergiej Zwonariow.

Prezes Polskiej Rady Ekumenicznej abp Jeremiasz powiedział PAP, że delegacja przyjeżdża z jednodniową wizytą na zaproszenie Rady, Kościoła katolickiego w Polsce i polskiego autokefalicznego Kościoła prawosławnego.

Jak powiedział PAP rzecznik episkopatu ks. Józef Kloch, dokument, który ma powstać, będzie dotyczyć pojednania polsko-rosyjskiego. "Celem spotkania jest omówienie kwestii pojednania polsko-rosyjskiego i planowanego wspólnego dokumentu rosyjskiej Cerkwi prawosławnej i Kościoła katolickiego w Polsce" - poinformowała KEP w przesłanym PAP komunikacie.

Ks. Kloch nie chciał komentować w rozmowie z PAP pojawiających się w mediach informacji, jakoby podczas wizyty metropolity Hilariona miała być poruszana kwestia udziału duchownych obu wyznań w obchodach 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. "Obie delegacje będą poruszać różne sprawy" - powiedział.

O tym, że rozmowy w sprawie wspólnej modlitwy w Katyniu są prowadzone, na początku lutego informował sekretarz episkopatu bp Stanisław Budzik. Jak mówił wówczas, strony nie ustaliły jeszcze konkretnej daty spotkania modlitewnego.

Od kilku miesięcy trwa bezpośredni dialog przedstawicieli Kościoła katolickiego w Polsce i Patriarchatu Moskiewskiego, dotyczący możliwości zainicjowania procesu wzajemnego pojednania. Wyrazem tego była m.in. złożona w Polsce we wrześniu ub.r. na zaproszenie episkopatu wizyta mnichów z Monasteru Nilskiego w pobliżu Ostaszkowa.

Duchowni prawosławni odebrali na Jasnej Górze kopię obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Ma ona zostać umieszczona we wznoszonej na terenie klasztoru kaplicy ku czci Matki Bożej i dla upamiętnienia polskich oficerów, więzionych w czasie II wojny światowej w ich klasztorze zamienionym na więzienie, a potem zamordowanych w Twerze i pochowanych w Miednoje.

43-letni metropolita Hilarion jest najbliższym współpracownikiem Patriarchy Moskwy i Wszechrusi Cyryla. Jest jednym z najmłodszych, a zarazem najlepiej wykształconych hierarchów rosyjskiej Cerkwi. W 1983 r. ukończył Moskiewską Średnią Szkołę Muzyczną w klasie skrzypiec i kompozycji. W latach 1984-86 służył w Armii Radzieckiej. Po wyjściu z wojska wstąpił do Monastyru św. Ducha w Wilnie. Tam też w 1987 r. otrzymał święcenia kapłańskie. W 1990 r. został proboszczem katedry w Kownie.

W 1989 roku przyszły szef cerkiewnej dyplomacji ukończył zaocznie Moskiewskie Seminarium Duchowne, a dwa lata później Moskiewską Akademię Teologiczną. W 1993 r. został skierowany na Uniwersytet w Oksfordzie, gdzie w 1995 r. obronił pracę doktorską z filozofii.

Od 1995 r. pracował w departamencie stosunków zewnętrznych Patriarchatu Moskiewskiego, a od 1997 r. był jego sekretarzem ds. relacji międzychrześcijańskich.

Do godności biskupa podniesiony w 2001 r. W 2002 r. - szef nowo powstałego przedstawicielstwa rosyjskiej Cerkwi prawosławnej przy europejskich organizacjach międzynarodowych. Od 2003 r. - biskup Wiednia i Austrii; podlegała mu też diecezja Budapesztu i Węgier.

W marcu 2009 r. Święty Synod z inicjatywy nowego patriarchy Cyryla powierzył mu funkcję szefa departamentu stosunków zewnętrznych Patriarchatu Moskiewskiego. W kwietniu tego samego roku Cyryl podniósł go do godności arcybiskupa, a na początku lutego br. - do godności metropolity.

Abp Hilarion jest autorem ponad 200 prac i publikacji z zakresu teologii i historii Cerkwi.(PAP)

mca/ malk/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)