Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W piątek Światowy Dzień Działania na Rzecz Dostępnej i Legalnej Aborcji

0
Podziel się:

W piątek obchodzony jest Światowy Dzień Działania na Rzecz Dostępnej i
Legalnej Aborcji. Z tej okazji zwolennicy legalizacji aborcji apelują o zmianę ustawy regulującej
dopuszczalność przerywania ciąży.

W piątek obchodzony jest Światowy Dzień Działania na Rzecz Dostępnej i Legalnej Aborcji. Z tej okazji zwolennicy legalizacji aborcji apelują o zmianę ustawy regulującej dopuszczalność przerywania ciąży.

Apel wystosowały organizacje pozarządowe i partie polityczne - Federacja na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny, Inicjatywa Obywatelska Tak dla Kobiet, Partia Kobiet, Ruch Palikota, Partia Zieloni 2004, Lewica 24 i SLD.

W piśmie przesłanym PAP przekonują, że obowiązujące od 1993 r. w Polsce prawo jest fikcją - oficjalnie dokonuje się tylko ok. 500 aborcji rocznie, podczas gdy organizacje pozarządowe szacują, że realna liczba zabiegów, dokonywanych w podziemiu aborcyjnym lub za granicą to ok. 150 tys.

Zdaniem organizacji dostęp do legalnej aborcji utrudnia nadużywanie przez lekarzy klauzuli sumienia i brak skutecznego mechanizmu odwoławczego w przypadku odmowy przeprowadzenia zabiegu. W swoim piśmie podkreślają, że choć rząd deklaruje, że zależy mu na ograniczeniu liczby zabiegów, nie robi nic, by pomóc swoim obywatelkom i ich partnerom w podejmowaniu świadomych decyzji rodzicielskich: antykoncepcja jest kosztowna i trudno dostępna, a w większości szkół nie ma rzetelnej edukacji seksualnej.

Wszystkich, którzy popierają postulaty legalnej aborcji, antykoncepcji dofinansowanej z budżetu państwa i rzetelnej edukacji seksualnej w szkołach, organizacje zapraszają do udziału w Warszawskiej Masie Krytycznej, która wyruszy o godz. 18 z Placu Zamkowego.

Warszawska Masa Krytyczna to przejazd pojazdów napędzanych siłą ludzkich mięśni, odbywający się w ostatni piątek każdego miesiąca, bez względu na pogodę i porę roku. To impreza otwarta dla wszystkich chętnych, ale - jak podkreślił w rozmowie z PAP jeden z jej organizatorów Wojciech Kaszuba - jej celem jest walka o infrastrukturę rowerową w Warszawie, nie przyświeca jej żadna inna ideologia.

Uczestniczący w niej rowerzyści przejadą m.in. ulicami Miodową, Senatorską, Andersa, Muranowską, Bonifraterską, Międzyparkową, mostem Gdańskim, Jagiellońską, Zamoyskiego, Grochowską, Mińską, Dwernickiego, Szaserów, Chłopickiego, Fieldorfa, Bora-Komorowskiego, Zwycięzców, Francuską, mostem Poniatowskiego, Al. Jerozolimskimi, Nowym Światem i Krakowskim Przedmieściem.

Zgodnie z obowiązującymi obecnie przepisami aborcji można dokonywać, gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety, jest duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu lub gdy ciąża jest następstwem czynu zabronionego.

W środę w Sejmie odbyła się debata nad dwoma projektami ustaw, które miały zmienić prawo w tej kwestii. Projekt Ruchu Palikota przewiduje prawo do przerwania ciąży bez ograniczeń do 12. tygodnia, wprowadzenie edukacji seksualnej od pierwszej klasy szkoły podstawowej oraz refundację środków antykoncepcyjnych. Z kolei projekt Solidarnej Polski wprowadza zakaz przerywania ciąży w przypadkach, gdy występuje duże prawdopodobieństwo ciężkiego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby (autorzy nazywają to "aborcją eugeniczną"). Głosowanie nad projektami zaplanowane jest na następne posiedzenie Sejmu. Podczas dyskusji żaden z nich nie uzyskał poparcia wszystkich klubów. (PAP)

akw/ as/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)