Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
watykan
01.07.2013 14:27

W piątek ukaże się pierwsza encyklika papieża Franciszka

Dokument "Lumen Fidei" ("Światło wiary") został w dużej części napisany przez poprzedniego papieża. To będzie pierwsza taka encyklika w dziejach Kościoła.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Maria Laura Antonelli / Rex Feat/EAST NEWS)

W piątek ukaże się pierwsza encyklika papieża Franciszka - poinformował w poniedziałek Watykan. Nowy papież niedawno mówił, że napisał ją na _ cztery ręce _ z Benedyktem XVI.

Dokument _ Lumen Fidei _ (_ Światło wiary _) został w dużej części napisany przez poprzedniego papieża. To będzie pierwsza taka encyklika w dziejach Kościoła.

Benedykt XVI pracował nad nią kilka ostatnich lat, ale nie zdążył jej ukończyć i ogłosić przed swą abdykacją 11 lutego, choć Stolica Apostolska wcześniej zapowiedziała jej publikację. Jako emerytowany papież nie może jednak ogłosić tekstu, będącego elementem nauczania Kościoła.

Dlatego wcześniej w Watykanie wyjaśniono, że papież Franciszek _ przejął projekt _ encykliki. Zostanie ona oficjalnie zaprezentowana w watykańskim biurze prasowym 5 lipca przez prefekta Kongregacji Biskupów kardynała Marca Ouelleta, prefekta Kongregacji Nauki Wiary kardynała Gerharda Ludwiga Muellera oraz przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Nowej Ewangelizacji arcybiskupa Rino Fisichellę.

Na konferencji prasowej w Watykanie hierarchowie wyjaśnią zapewne, w jakim stopniu Franciszek dokończył tekst Benedykta XVI i jaki był wkład pracy obu papieży - emerytowanego i obecnego - w ten dokument. Nie wiadomo na razie, czy imię poprzedniego papieża pojawi się w tej publikacji.

13 czerwca Franciszek w przemówieniu do sekretariatu synodu biskupów powiedział: _ Niebawem powinna ukazać się encyklika napisana na cztery ręce, jak mówią. Zaczął ją papież Benedykt XVI i mi ją przekazał _. _ To mocny dokument _- podkreślił wtedy papież. Dodał, że encyklika rozpoczęta przez jego poprzednika i mu przekazana to _ wspaniała praca _. Encyklika na temat wiary ukaże się niespełna cztery miesiące po wyborze Franciszka.

Czytaj więcej w Money.pl
Dziwisz miał do pomówienia z papieżem Po spotkaniu kardynał powiedział dziennikarzom, że ma _ dużo dobrych nadziei _.
Papież świętym? Brakuje już tylko... Nie wiadomo, kiedy zbierze się komisja kardynałów i biskupów z Kongregacji, którzy muszą zaaprobować dokumentację na temat niewytłumaczalnego z medycznego punktu widzenia przypadku wyzdrowienia.
To przełom w kontaktach. Zajęło im to 1000 lat Decyzja ta jest "owocem" coraz szerszego dialogu pomiędzy Kościołem rzymskokatolickim a Kościołami prawosławnymi.
Tagi: watykan, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz