Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

W piątek w Poznaniu Noc Naukowców

0
Podziel się:

Ponad 260 spotkań, symulacji, pokazów i wystaw czeka w najbliższy piątek na
uczestników poznańskiej Nocy Naukowców. W imprezę zaangażuje się 500 głównie naukowców z uczelni
wyższych. Będzie to siódma edycja tego wydarzenia w stolicy Wielkopolski.

bEEdSSxx

Ponad 260 spotkań, symulacji, pokazów i wystaw czeka w najbliższy piątek na uczestników poznańskiej Nocy Naukowców. W imprezę zaangażuje się 500 głównie naukowców z uczelni wyższych. Będzie to siódma edycja tego wydarzenia w stolicy Wielkopolski.

Noc Naukowców odbywać się będzie na Politechnice Poznańskiej, Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza, Uniwersytecie Przyrodniczym i Akademii Wychowania Fizycznego. W organizację wydarzenia włączyło się także Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe.

"Cel Nocy Naukowców to spotkanie z nauką mające znamiona zabawy, rozrywki, a także wymiany myśli i spostrzeżeń. Przy ogromnym zaangażowaniu naukowców, wolontariuszy i uczestników wytwarza się niesamowita interakcja i w tym jest największa siła Nocy Naukowców" - powiedziała kierownik działu promocji i marketingu UAM w Poznaniu - Anna Młynarczyk.

bEEdSSxz

Uczestnicy wydarzenia będą mieli m.in. okazję odwiedzić laboratorium zimna, samodzielnie zaprogramować robota i wziąć udział w warsztatach filmowych. Impreza jest także szansą na przeniesienie się do świata pszczół, eksperymentowanie z ciekłym azotem, czy odkrycie co mówi o nas kropla naszej krwi. Najwięcej wydarzeń odbywać się będzie na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza oraz Politechnice Poznańskiej. Przedstawiciele UAM zapraszają na przygotowane przez nich wydarzenia. "Jeżeli widzowie są otwarci na wyzwania, to na pewno przybędą na pokaz na wydziale Chemii, który będzie poświęcony prezentacji ekstremalnych zapachów. W budynku wydziału Historii odbędzie się zwiedzanie niedostępnych na co dzień przestrzeni. W piątek odbędzie się również wykład ucznia 4 klasy szkoły podstawowej poświęcony kosmosowi" - powiedziała Młynarczyk.

Na Politechnice Poznańskiej odbędzie się widowisko naukowo-muzyczne Fizyka Music Show. W jego trakcie będzie można nie tylko zagrać na egzotycznych instrumentach, ale i zobaczyć dźwięk. Ponadto na Politechnice odbędą się również pokazy robotów. Miłośnicy motoryzacji doświadczą symulatorów dachowania, zderzeń i alko-gogli - okularów symulujących zachowanie kierowcy będącego pod wpływem alkoholu.

Organizatorzy poznańskiej edycji spodziewają się 50 tysięcy uczestników. "W zeszłym roku odwiedziło nas 50 tysięcy osób, w tym roku spodziewamy się podobnego wyniku. W ciągu 3 godzin zarejestrowanych zostało 12 tysięcy miejsc, jednak każdy kto przyjdzie na pewno weźmie udział w wydarzeniach ogólnodostępnych. Naukowcy chcą przekonać odbiorców tej nocy, że są ciekawymi ludźmi" - mówi koordynator Nocy Naukowców Jolanta Szajbe z Politechniki Poznańskiej.

Noc Naukowców to ogólnoeuropejska impreza odbywająca się tego samego dnia w wielu krajach. Tej nocy naukowcy europejskich miast odchodzą od swoich poważnych projektów, by bawić się z publicznością, stając się aktorami, showmanami i przewodnikami po laboratoriach. Noc Naukowców organizowana jest w Europie po raz dziewiąty, a w Poznaniu po raz siódmy. W tym roku odbywa się w ponad 300 europejskich miastach. (PAP)

bEEdSSxF

mat/ ula/

bEEdSSya
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)