Notowania

wiadomości
03.02.2011 17:08

W piątek wyborcze spotkanie kierownictwa PSL z szefami regionów

Jak układać listy wyborcze w związku z nowymi rozwiązaniami prawnymi i jak prowadzić kampanię - będzie się zastanawiało w piątek ścisłe kierownictwo PSL. W posiedzeniu Naczelnego Komitetu Wykonawczego wezmą też udział szefowie zarządów wojewódzkich ugrupowania.

Podziel się
Dodaj komentarz

Jak układać listy wyborcze w związku z nowymi rozwiązaniami prawnymi i jak prowadzić kampanię - będzie się zastanawiało w piątek ścisłe kierownictwo PSL. W posiedzeniu Naczelnego Komitetu Wykonawczego wezmą też udział szefowie zarządów wojewódzkich ugrupowania.

"Będziemy mówić o kampanii wyborczej i przygotowywać się do wyborów parlamentarnych" - powiedziała w czwartek PAP wiceszefowa NKW PSL Ewa Kierzkowska.

Ludowcy podjęli już pierwsze decyzje przygotowujące ich do wyborów. Kampanię ma poprowadzić duet sprawdzony w wyborach samorządowych, w których Stronnictwo uzyskało zaskakująco dobry wynik: Eugeniusz Grzeszczak (szef sztabu) i Józef Szczepańczyk (zastępca).

Na piątkowym spotkaniu politycy PSL będą też zastanawiać się nad zasadami, w oparciu o które ułożą listy wyborcze. "Będziemy rozmawiać na temat harmonogramu przygotowań do wyborów, a także dyskutować też nad tym jak zrealizować zapisy kodeksu wyborczego, dotyczące kwot na listach" - powiedział PAP sekretarz Naczelnego Komitetu wykonawczego PSL Józef Szczepańczyk.

Zgodnie z tzw. ustawą kwotową, by lista wyborcza została zarejestrowana, musi być na niej nie mniej niż 35 proc. kobiet i nie mniej niż 35 proc. mężczyzn.

Szczepańczyk podkreśla, że rozwiązania te nie są żadnym problemem dla PSL, ale przy założeniu, że na jakiejś liście będzie np. 35 proc. mężczyzn, nie można - jego zdaniem - dopuścić do tego, żeby znaleźli się oni na samych końcowych miejscach.

Jak zaznaczył Rada Naczelna PSL będzie musiała zmienić zasady wyłaniania kandydatów i tworzenia list. "Po jutrzejszej dyskusji taki zarys tej koncepcji będzie gotowy" - podkreślił polityk.

Szczepańczyk dodał, że w partii są różne poglądy na temat tego, jak ma wyglądać układanie list. Część działaczy opowiada się za premiowaniem wysokimi miejscami na listach dobrych wyników uzyskanych w wyborach samorządowych.

Ludowcy będą wyłaniać swoich kandydatów na posłów najpierw w regionach na wojewódzkich konwencjach wyborczych, później zmiany może wprowadzić jeszcze krajowa konwencja wyborcza. Stronnictwo chce mieć ułożone listy do końca marca. Z list PSL będą mogły również kandydować osoby niezwiązane formalnie z ugrupowaniem.(PAP)

stk/ par/ mag/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz