Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

W piątek zakończenie sezonu Filharmonii Narodowej

0
Podziel się

VIII Symfonia Antona Brucknera zostanie wykonana podczas piątkowego
koncertu kończącego sezon 2009/2010 w warszawskiej Filharmonii Narodowej. Koncert zostanie
powtórzony w sobotę i w niedzielę.

bEgAGWGJ

VIII Symfonia Antona Brucknera zostanie wykonana podczas piątkowego koncertu kończącego sezon 2009/2010 w warszawskiej Filharmonii Narodowej. Koncert zostanie powtórzony w sobotę i w niedzielę.

"Utwór wykona orkiestra symfoniczna Filharmonii Narodowej pod dyrekcją maestro Jerzego Semkowa" - zapowiedział na środowej konferencji prasowej dyrektor Filharmonii Narodowej Antoni Wit.

Jak przypomniał, prawykonania VIII Symfonii Brucknera dokonali Wiedeńscy Filharmonicy w grudniu 1892 r.

bEgAGWGL

Dzieło stało się triumfem Brucknera. Obecny na koncercie jeden z przyjaciół artysty zanotował potem: "Mimo kasandrycznych przepowiedni klęski, tym razem sukces jest bez precedensu. To było absolutne zwycięstwo (...). Nawet Rzymski Cesarz nie mógłby sobie życzyć wspanialszego triumfu".

Zapowiadając kolejny sezon 2010/11 Antoni Wit zwrócił uwagę, że ważnymi wydarzeniami będą m.in. listopadowe obchody 150. rocznicy urodzin Ignacego Jana Paderewskiego oraz 200. rocznicy urodzin Roberta Schumanna. Z tej okazji odbędą się recitale fortepianowe z udziałem m.in. Kwartetu Prima Vista i Karola Radziwonowicza.

W grudniu 2010 roku odbędzie się zakończenie Roku Chopinowskiego. Mazurki Chopina w wersji na głos i fortepian wykonają Olga Pasiecznik (sopran) i Natalia Pasiecznik (fortepian).

W marcu 2011 odbędzie się Gala Czajkowski, podczas której wystąpi Kanadyjczyk Louis Lortie - wykona on koncerty fortepianowe kompozytora.

bEgAGWGR

Lortie w świecie muzyki ceniony jest za indywidualność i ciekawe interpretacje rozległego repertuaru. Wykonał on w Londynie i Montrealu wszystkie dzieła Ravela. Wysoko cenione są również jego interpretacje utworów Chopina; po recitalu w londyńskiej Queen Elizabeth Hall, obejmującym wszystkie etiudy kompozytora "The Financial Times" pisał: "Lepszych wykonań Chopina nie usłyszymy nigdzie indziej". Lortie doceniany jest także za wykonania dzieł Brahmsa i Schumanna. Zasłynął także swoimi interpretacji utworów Beethovena: m.in. wykonał wszystkie sonaty wiedeńskiego klasyka w londyńskiej Wigmore Hall. (PAP)

agz/ abe/ jra/

bEgAGWHm
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)